Dvadesete: Navigacija kroz dekadu odraslih

Dvadesete su vreme velikih promena i mogućnosti. To je period kada napuštate tinejdžerske godine i stupate u svet odraslih, sa svim izazovima i prilikama koje slede. Ovo je period koji donosi nesigurnost, promene i mogućnosti koji nose pun potencijal da oblikuju vašu budućnost. U mladim i “ranjivim“ godinama konstantno se susrećemo sa novim situacijama. Da biste uspešno prošli kroz ovo turbulentno vreme, važno je da imate svoj “vodič kroz dvadesete” – set vrednosti i principa koji će vam pomoći da donosite odluke, razvijate se i ostvarujete svoje ciljeve. Ja ću vam predstaviti svoj kako bih vas inspirisala.

Samopouzdanje

Čitamo onako kako se i piše. Pouzdanost u sebe će vam rešavati veći deo problema sa kojima se budete suočavali tokom celog života. Ovo znači da verujemo sami sebi i da ćemo bez obzira na ishod držati do sebe. Samopoverenje je veoma važno negovati jer ćete se u nekom trenutku naći u situaciji gde ćete potpuno biti prepušteni sebi i svojim veštinama. Kada upoznate sebe, na svoje nedostatke nećete gledati kao na razlog za nesigurnost, već kao svojevrsno gorivo i oružje za unapređivanje i usavršavanje onih segmenata u kojima ste već dobri. Nemojte govoriti da takvih parametara nema, jer svaka osoba je dobra u nečemu, a hrabrost je jedino što je potrebno da to u sebi i prepoznate.

Obrazovanje i razvoj

Nikada nije kasno za učenje. Dvadesete su savršeno vreme da nastavite sa obrazovanjem, bilo da je u pitanju formalno školovanje, sticanje novih veština ili samo čitanje i istraživanje. Obrazovanje će vam otvoriti vrata ka novim prilikama i pomoći vam da se razvijate kao osoba.

Planiranje finansija

Ako ste se odlučili za studentski život čeka vas par najlepših godina koje će sezati duboko u starost. Međutim, za mnoge je studiranje postao luksuz u kojem ćete sebe često zateći kako vagate svaki potrošeni dinar. U finansijsku odgovornost spada mnogo faktora, a jedna od glavnih je stres ako nam te odgovornosti manjka. Sa druge strane, od dvadesete nadalje imate savršenu priliku da prvo naučite da upravljate novcem za sebe, a kasnije i za svoju porodicu. Primera radi, evo jednog načina koji se postarao da uvek imam novca. Ako nemate račun u banci, bilo bi zgodno da otvorite jedan, ne zato što je kul imati karticu i račun, nego zato što ćete na njemu štedeti novac. Većina banaka je danas pouzdana, pa na taj način novac možete da sačuvate najpre od sebe samih. Svaki put kada vam roditelji pošalju novac ili primite platu ostavite sumu za koju smatrate da je pristojna na računu, a ostatak novca podignite. To što se fizički nalazi kod vas rasporedite na sve izdatke tog meseca. Računi, stan, hrana i naravno novac za svakodnevni trošak. Jednom kada vam ovaj ritual pređe u naviku, osetićete rasterećenje i ostavićete prostora drugim veštinama da se poboljšavaju.

Izgradnja odnosa

Nažalost u periodu nakon srednje škole odnosi sa mnogim ljudima slabe, ako i ne nestaju u potpunosti. Kada steknete određenu zrelost, izgradnja odnosa može čak postati i problem. Možda ste povređeni i razočarani, te ćete shodno tome da imate drugačiji pristup ljudima. Neki se prosto rode sa prirodnim osećajem za komunikaciju, slatkorečivi ljudi u čujem društvu skoro svako voli da uživa. Bilo da studirate, radite ili naprosto plovite kroz život, pozitivan odnos sa ljudima će se pokazati kao mnogo korisnija beneficija, čak i od novca. Praviti se da vam prija nečije društvo radi sopstvene dobiti ne zvuči lepo, stoga ni nemojte to tako da posmatrate. Gledajte na to kao na razmenu dobara, vama će neko učiniti dobro delo i vi ćete mu to u pogodnom trenutku vratiti, gde ćete automatski steći poverenje i simpatije svoje okoline koje će vas pratiti u životu. Radite danas da biste imali za sutra.

• Ciljevi i neuspeh

Postavite ciljeve za sebe i razmislite o tome kako vidite svoju budućnost. Ovo će vam pomoći da ostanete fokusirani na ono što je važno i da radite na ostvarivanju svojih snova. Naučite i da se nosite sa neuspesima koji su neizbežni, ali nisu kraj sveta. Naučite kako da iz njih izvučete vredne lekcije i koristite ih kao priliku za rast i razvoj. Takođe, planovi se često menjaju pa budite spremni da se prilagodite novim situacijama i promenama. Fleksibilnost je ključ za preživljavanje i uspeh.

Putovanje i učenje

Kao strastveni putnik mogu vam garantovati da su putovanja neverovatno obogaćujuća iskustva. Svako je unikatno na svoj način, time iskoristite svoje dvadesete da istražujete nove destinacije, upoznate različite kulture i stvarate nezaboravne uspomene. Napravite sinhronizaciju svih gore pomenutih saveta i doživite širenje sopstvnenog horizonta uživajući u svemu što putovanja mogu da pruže.

Stil života

Mentalno i fizičko zdravlje je bitno i u najjednostavnijim radnjama, a da ne govorimo o novim periodima tokom kojeg treba ulagati dodatan trud i adaptirati se. Ko je sklon teretani, sportu i negovanju tela zaslužuje svaku pohvalu, ali nemojte meriti sebe u odnosu na njih ako vi lično nemate takve afinitete. Kretanje, dobar san i redovna ishrana su nešto što svako treba da praktikuje i sasvim su dovoljna da održe vitalnost našeg organizma. Naučite da slušate svoje telo i pratite šta vam ono govori. Ako ste umorni, odmorite, ako ste previše prepešačili, zaustavite se, ako vas konstantno boli glava, možda vam treba više vode. Isto važi i za mentalno zdravlje, mada bi se na ovu temu mogao napisati ceo novi članak. Volim da zamišljam kako je kavez naših misli po principu telefona. Ljudi se boje da iskažu svoje mišljenje jer to nije ono koje je dobilo najviše lajkova na internetu. Polemike i očekivanja celog sveta stvaraju anksioznost kod mladih koja bez rada na sebi može postati ukorenjena i sputavajuća u ličnom razvoju. Zaboravite očekivanja svojih roditelja, prijatelja, saradnika ili komšija. Samo jednim pitanjem ćete postaviti temelj za napredak – šta ja očekujem od sebe?