Tri stvari koje možete uraditi za svoju karijeru tokom karantina

Reklo bi se kako je sve stalo. Neočekivano brzo širenje COVID-19 uslovilo je prekid rada, zatvaranje ustanova kulture i obrazovanja, uvođenje policijskog časa. Našli smo komfor u provođenju vremena sa bližnjima kod kuće i usporili tempo svog, ionako poprilično brzog života.

Odgledali smo sve serije sa svoje liste, bacili oko na svaki preporučeni film, i šta sada? Idealno je vreme da se uzme koji dan da se srede misli, razmisli o svim postignućima i posrnućima. To što je “sve” naizgled stalo, ne znači da iko od nas treba prestati da planira budućnost. Smatram da u trenutnim okolnostima svi imamo dovoljno vremena da odradimo jednu samoevaluaciju, postavimo ciljeve i poradimo na svojoj karijeri.

Za početak, treba razmisliti o budućnosti. Ovo stanje neće večito trajati, a šta je prvo što ćemo uraditi kada se vratimo u normalu. I šta je ono što sada možemo početi, a što će kroz mesec, dva dati rezultate. Sumnjam da iko od nas može da se požali kako nema dovoljno vremena da odvoji za sebe. Gde sam sada, a gde želim da budem? Šta mogu da poboljšam? U šta da ulažem? neka su od pitanja koja treba razmotriti i u skladu s odgovorima napraviti dugoročan plan.

Ono što me i inspirisalo da razmišljam o ovoj temi, bio je Linkedin. Nema potrebe da pišem o prednostima ove platforme, studenti koji je koriste to i znaju, a oni koji je ne koriste, više nemaju opravdanje za to. Nema pogodnije prilike nego ove, da se jednostavnim otvaranjem profila zakorači u poslovni svet. Oni koji već imaju svoj profil, mogu iskoristiti ovu priliku da ga “apdejtuju”.

Poslednji savet jeste da se tokom dana u izolaciji usavršavate putem sadržaja na online platformama. Ako je naša trenutna situacija išta potvrdila, onda je to moć online učenja. Broj mogućnosti, kao i sama pristupnost sajtovima, znatno su se uvećali. Ako bismo možda gledali po jednu epizodu serije na dan manje, a umesto toga ispratili neki vebinar ili usavršili rad u exel-u, ne samo što bi razbili monotoniju, već bi osetili pozitivan ishod u bliskoj budućnosti.

Da li vam se dešavalo da su vam dani toliko ispunjeni, da nemate vremena da stanete i zapitate se, zašto sve ovo radim? Sada imamo taj luksuz da i odgovorimo na ovo pitanje. Jedna od naših težnji jeste da situacije u kojima se nađemo preokrenemo u svoju korist. Zašto bi sada bilo drugačije?