Pripreme maturanata za studiranje na Univerzitetu u Beogradu – saveti psihologa

Ukoliko ste maturant/kinja srednje škole i voleli biste da upišete fakultet u sastavu Univerziteta u Beogradu, Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata pripremio je za vas savete koje vam na tom putu mogu koristiti. Pročitajte u nastavku!

Kako doneti odluku o izboru fakulteta?

Najvažnije je dobro se informisati!

Ukoliko želite da saznate detaljne informacije o fakultetima u sastavu Univerziteta u Beogradu, pogledajte snimke Virtuelnog sajma obrazovanja.

OVDE su predstavljeni: Biološki fakultet, Fakultet organizacionih nauka, Arhitektonski fakultet, Fakultet veterinarske medicine, Mašinski fakultet, Hemijski fakultet, Građevinski fakultet, Poljoprivredni fakultet, Matematički fakultet, Šumarski fakultet, Fakultet za fizičku hemiju, Ekonomski fakultet, Stomatološki fakultet, Fizički fakultet, Filozofski fakultet i Tehnički fakultet u Boru.

A OVDE su predstavljeni: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, Tehnološko – metalurški fakultet, Pravni fakultet, Elektrotehnički fakultet, Filološki fakultet, Saobraćajni fakultet, Fakultet za obrazovanje učitelja i vaspitača, Fakultet političkih nauka, Fakultet bezbednosti, Geografski fakultet, Rudarsko-geološki fakultet, Farmaceutski fakultet, Medicinski fakultet i Pravoslavni bogoslovski fakultet.

Ako bez obzira na sve prikupljene informacije ne možete da donesete odluku, topla preporuka je da preslušate zum kaficu sa psihološkinjom Sanjom Halilkanović. Tu ćete naći savete o procesu donošenja odluka i inspiraciju da hrabro napravite svoj izbor.

Kada treba početi sa pripremom za prijemni ispit?

Idealno je početi u septembru i pripremati se cele školske godine redovno.

OVDE možete naći pregršt saveta o efikasnom učenju – kako da se motivišete, organzujete, fokusirate i koje tehnike da koristite kako biste uspeli da savladate obimno gradivo.

Ako ste od onih ljudi koji redovno imaju problema sa organizacijom svojih obaveza, prolazi vam vreme a da to ne primetite, druge stvari vam odvlače pažnju, probijate rokove i slično, poslušajte ovu zum kaficu sa psihološkinjom Natašom Stamenković.

Kako savladati prepreke na putu?

Jedna od glavnih prepreka koja se javlja dok se pripremate za prijemni ispit, često je nedostatak samopouzdanja. Ukoliko vam treba podrška na tu temu, preslušajte zum kaficu o samopouzdanju sa psihoterapeutkinjom Anom Janković Barović.

Ako postoje neke stresne situacije koje vam se trenutno dešavaju, koje vas remete i ometaju da uspešno učite, OVDE naučite kako da efikasnije upravljate stresom ili preslušajte zum kaficu o uznemirenosti u kriznim periodima.

Takođe, ako vam treba video koji će vas inspirisati i pokrenuti da ostvarite svoje snove, preslušajte zum kaficu o motivaciji sa prof. Vesnom Damnjanović.

Šta kada stignete do cilja?

Kada položite prijemni ispit i to lepo proslavite, preslušajte zum kaficu o izazovima na početku studiranja. U njoj ćete naći savete psihološkinje Milene Rajčević iz Centra za razvoj karijere o tome kako se suočiti sa najčešćim problemima koje novi studenti imaju kada otpočnu osnovne studije. Ako startujete pametno, uradili ste pola posla.

Takođe, važno je znati: kada dobijete status studenta/kinje Univerziteta u Beogradu, vrata Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata biće otvorena za vas! Moći ćete da zakažete karijerno ili psihološko savetovanje kada budete primetili da vam je potrebna podrška ili savet stručnog lica.

A ako budete želeli da čitate šta inspiriše studente, posetite naš blog https://inspiracija.razvojkarijere.bg.ac.rs/blog/

SREĆNO!