Socijalni život kao saveznik za efikasno studiranje

Prelaz iz srednje škole na fakultet nosi sa sobom brojne izazove, među kojima su preseljenje u novi grad, navikavanje na novo okruženje, novi stil života, upoznavanje novih kolega i koleginica, višesatno učenje, izvršavanje (pred)ispitnih obaveza i mnoge druge.

U svemu tome važno je posvetiti vreme sebi i priuštiti odmor i aktivnosti koje će nam pomoći da predahnemo kada smo umorni od obaveza, ali i da napunimo baterije i nastavimo dalje u nove poduhvate.

Ja sam studiranje zamišljala kao neprestano učenje i odricanje od mnogih stvari koje mi pružaju užitak, poput čitanja knjiga, druženja, putovanja i slobodnog vremena. Međutim, kako je vreme odmicalo, shvatila sam da imam sasvim dovoljno vremena i za kvalitetno učenje i postizanje izuzetnih rezultata, ali i za slobodne aktivnosti, što me je posebno radovalo.

Naravno da su studiranje, polaganje ispita i završetak fakulteta u roku svima nama prioritet, ali je neophodno da pored toga imamo i socijalni život koji je važan segment u životu svakog čoveka, budući da smo socijalna bića, te da je komunikacija sa drugima neophodna za razvoj naše ličnosti.

Kada osetiš da si umoran/umorna od učenja, znaj da je to sasvim normalno i da se dešava svakoj osobi, zato otkrij stvari koje ti pomažu da se osećaš bolje i preporodiš.

U nastavku dajem nekoliko predloga studentima kako da iskoriste svoje vreme za rekreaciju i obnavljanje energije:

• SAN

San je izuzetno važan za zdravlje svakog čoveka i čini da se osećamo odmorno i spremno za nove akcije. Zapamti da nedostatak sna negativno utiče na koncentraciju, raspoloženje i zdravstveno stanje čitavog organizma i smanjuje sposobnost kontrole emocija i društvene interakcije.

• BIOSKOP I POZORIŠTE

Beograd je pun raznovrsnih kulturnih događaja, od kojih posebno izdvajam bioskop i pozorište u kojima sa drugom/drugaricom možeš da pogledaš dobar film ili predstavu humorističnog karaktera koji će ti popraviti raspoloženje i učiniti da zaboraviš na brige i probleme, a istovremeno omogućiti da vreme provedeš sa drugom/drugaricom. Zapamti da je smeh lekovit i da pozitivno deluje na ceo organizam.

• ŠETNJA

Šetnja sa drugom/drugaricom kroz šumu, pored reke ili kroz lepe delove grada je idealna prilika da se iskoristi sunčan i topao dan. To je ujedno i prilika da vreme provedemo sa osobom koja nam je draga, ali i da razgovaramo o različitim temama, podelimo iskustva o nekoj dobroj knjizi koju vredi pročitati i održimo prijateljstvo. Šetnja ima blagotvoran uticaj na metabolizam, mentalno zdravlje, kvalitet sna, održavanje skladne telesne težine, umanjuje stres, poboljšava cirkulaciju i čini nas zdravim i veselim.

• PUTOVANJE

Kada obaveze dozvoljavaju, idealna prilika za refresh jeste putovanje ili kratak jednodnevni izlet sa društvom. To je način da zajedno upoznamo novu kulturu i tradiciju, napravimo lepe sličice i uspomene, uživamo u lepotama grada.

• IZLAZAK

Nakon uspešno položenog ispita, završenog ispitnog roka ili očišćene godine vredi sebe nagraditi i proslaviti uspehe. Izlazak sa društvom u restoran ili kafanu na večeru i muziku je sjajna prilika.

• STUDENTSKE KONFERENCIJE

Pored naučnog karaktera, konferencije su odlična prilika da se par dana odmoriš od učenja, promeniš sredinu, družiš sa svojim prijateljima i upoznaš nove, što će doprineti da se osetiš važno, poštovano i vredno postojanja.

O važnosti prijateljstva najbolje govori izjava Helen Keler: ,,Radije bih hodala s prijateljem u mraku, nego sama na svetu.” Čuvaj svoje prijatelje, osobe u čijem se društvu osećaš prijatno, cenjeno i srećno i staraj se da isto održavaš na duge staze, jer imati prijatelje je pravo bogatstvo! Nemoj da ti studentski život prođe samo ,,držeći knjigu u ruke”, već se postaraj da svaki slobodan trenutak provedeš sa prijateljima stvarajući lepe uspomene, smejući se i živeći život punim plućima!

Za kraj šaljem važnu poruku: