Zašto i čemu podrška u karijernom razvoju?

Karijerno vođenje i savetovanje predstavlja široku grupu obrazovnih i savetodavnih aktivnosti koja uopšteno podrazumeva pružanje podrške u otkrivanju i razumevanju sebe, sagledavanju mogućnosti sveta obrazovanja i rada, i kreiranju svoje karijere.

Karijerni savetnik ima za cilj da pomogne osobi u samoproceni svojih sposobnosti, interesovanja i ciljeva. Ne postoji jedan tačan odgovor na pitanja ko sam ja?, šta mogu? i šta želim?, već postoje mnoge opcije koje vredi istražiti. Nekada je to istraživanje i upoznavanje sebe teško i neizvesno, i karijerni savetnik može pomoći u ovom poduhvatu tako što će postaviti preciznija pitanja ili odvojiti bitno od nebitnog.

Karijerni savetnik takođe ima važnu ulogu u sagledavanju mogućnosti, dometa, prilika i nedostataka u raznim aspektima sveta obrazovanja i rada. Postoje uobičajena i formalna znanja koja imamo o školi ili određenim poslovima – na primer koji smerovi postoje na određenim fakultetima ili koje poslove podrazumeva neko zanimanje, međutim postoje i brojna iskustvena znanja koja još uvek nemamo kada počinjemo da studiramo i radimo – na primer kako izgleda rad sa ljudima u okviru određenog zanimanja i kakve veštine zahteva. Upravo ta znanja i uvide karijerni savetnik može da podeli sa osobama koje se nalaze pred važnom odlukom o svom obrazovanju ili karijeri.

Osim poznavanja sebe i sveta obrazovanja i rada, važno je i to kako osoba koristi ove informacije u kreiranju svoje karijere. Uloga karijernog savetnika u planiranju karijere i ostvarivanju karijernih ciljeva jeste u pružanju podrške za adekvatnu procenu ciljeva i realnih mogućnosti, za adekvatno predviđanje sleda neophodnih koraka ka ostvarenju važnog karijernog cilja, kao i za uspešno stvaranje altenativa onda kada se stvari ne odvijaju po planu.

Ipak, mnogi ljudi veoma dobro poznaju svoje sposobnosti i interesovanja, znaju puno o tržištu rada i znaju šta treba da urade da bi ostvarili svoje ciljeve u tom polju. Zašto i čemu onda podrška u karijernom razvoju?

Zato što ne morate sve sami.

Možemo sami da se izborimo sa nedostatkom motivacije, sumnjom da smo odabrali pravi fakultet, nesigurnošću prilikom traženja posla, neizvesnošću dok čekamo povratnu informaciju nakon intervjua za posao. Ali da li je to dobro za nas? Dobro je razvijati samostalnost, preuzeti kontrolu u svoje ruke, biti nezavisan, znati da možemo da uradimo nešto da bismo ostvarili važne ciljeve. Međutim, isto tako je važno znati da su ponekad dve glave pametnije od jedne, da saradnja unosi nešto novo u ostvarivanje ličnih ciljeva, da kroz timski rad možemo da naučimo o sebi nešto što nam samima promiče.

Zato što je karijerni razvoj važan za lični razvoj.

Upravo kroz pomoć drugih ljudi, njihovu perspektivu i iskustvo koji se razlikuju od našeg, mi možemo da steknemo novo iskustvo, naučimo nešto o sebi i drugima i napravimo korak dalje u ličnom razvoju. Mnoga pitanja karijernog razvoja su takođe i pitanja ličnog razvoja – na primer nesigurnost u nepoznatoj situaciji, impulsivno donošenje odluka, sagorevanje, otežani odnosi sa važnim ljudima. Uz podršku karijernog savetnika možemo da uočimo šta sve nepovoljno utiče na nas, šta mogu biti neposredna ili dugoročna rešenja, kome možemo da se obratimo za dodatnu pomoć. A kad određene strategije i rešenja uspešno primenimo u jednoj oblasti, na primer u upravljanju svojom karijerom, postaje lakše da ih primenimo i u drugim oblastima života koje su nam važne.

Zato što je lični razvoj važan i za razvoj tržišta rada.

Na kraju, karijerno savetovanje ima i sistemski pristup upravljanju karijerom. Sa jedne strane, pojedinci dobijaju podršku u svojim individualnim izazovima i pomoć u adekvatnom upravljanju svojom karijerom, ali sa druge strane svi ti pojedinci učestvuju u tržištu rada i karijerno savetovanje teži tome da podrži i unapredi to učešće sa ciljem stvaranja boljih radnika, boljih karijera, ali i boljeg sveta rada i obrazovanja uopšte.

Ako se i dalje pitate zašto i čemu podrška u karijernom razvoju, pišite nam, pozovite nas telefonom, dođite na besplatno savetovanje, prijavite se da prisustvujete nekom od naših brojnih besplatnih događaja i upoznajte se sa karijernim vođenjem i savetovanjem “iz prve ruke”.