Lokalno IMAGINE IF! takmičenje Srbija

Naučno-tehnološki park Beograd u saradnji sa Inovacionim forumom Kembridž i Health Tech Lab organizacijom je ove godine po drugi put organizovao lokalno IMAGINE IF! takmičenje. IMAGINE IF!  je takmičenje koje startapima iz Srbije omogućava učešće u Akceleratorskom programu koji obezbeđuje mentorsku podršku, umrežavanje sa  10.000 inovatora preko globalne platforme Inovacionog foruma, kao i mogućnost da obezbede finansiranje i laboratorijski prostor. Takmičenje je ove godine bilo fokusirano isključivo na startape iz zdravstvenog sektora, uključujući nove ili drugačije vrste terapija, uređaja, dijagnostike, tehnologija platformi i digitalnu zdravstvenu veštačku inteligenciju.  Važnost i realizaciju ovogodišnjeg Imagine IF! Srbija programa, kao sponzori, prepoznale su kompanije Roche, AstraZeneca i Okkuant.

Finale je ove godine održano na onlajn Zoom platformi. Za nagradu od 3.000 eura i priliku za učešće na globalnom finalu 2021. godine u Barseloni borilo se devet timova: Naopa.Co, Centar za lasersku mikroskopiju, VetGuide, Perun, Take Care, ICGeoHip, Gastro Gen, Doktorijum i Baby FM. Osim finalista koji su predstavili svoje inovativne ideje, lokalno finale je pratio i zanimljiv sadržaj vezan za razvoj inovacija u zdravstvenom sektoru. Svoja predavanja o health-tech trendovima i inovacijama u zdravstvu održali su šef odeljenja za inovacije u AstraZeneca Dr. Hitesh Sanganee i Kelly Butterworth, vođa za strategiju politike u oblasti personalizovane medicine u kompaniji Roche. Na panelu su govorili i Jelena  Petrović iz NTP Beograd i dr. Jelena Begović, direktor Instituta za molekularnu genetiku i genetsko inženjerstvo.

Devet timova je mesecima radilo na razvoju i sprovođenju svojih ideja u realnost. U timove je bio uključen veliki broj inženjera, IT stručnjaka, lekara, veterinara, farmaceuta i biologa.
O izboru pobednika odlučivao je žiri koji su činili: dr Aleksandar Tripković, državni direktor (Srbija) u kompaniji AstraZeneca; dr Aleksandra Vidaković Lazić, medicinski direktor(Srbija) u kompaniji Roche, Dr Toni Kipreos, mentor i predavač na Judge Business School, Univerzitet u Kembridžu, Dr Nicholas Iberi, VC i profesor na Judge Business School, Univerzitet u Kembridžu. Žiri je imao težak zadatak da od devet sjajnih ideja izabere samo jednu koja će iz Srbije otići u svet.

Izvor: Promo/Baby FM

Pobedu je odneo Baby FM tim sa svojim inovativnim uređajem za kontinuirano merenje temperature kod beba. Uređaj se sastoji od senzora za merenje telesne temperature i aplikacije za mobilne uređaje i jako lako se aplikuje na kožu bebe, bez rizika za bilo kakve povrede. Njihov cilj je da ovim uređajem roditeljima obezbede veću sigurnost i mir u intervalima između temperaturnih epizoda, a postoji i mogućnost da se izveštaj o temperaturi novorođenčeta direktno iz aplikacije pošalje pedijatru. Tim Baby FM je dobio priliku da predstavlja Srbiju na globalnom finalu IMAGINE IF! takmičenja koje se sledeće godine održava u Barseloni i na kome će svoje ideje predstaviti inovatori iz celog sveta.