Lična karta koja vam omogućava ulazak u poslovni svet je vaš CV

Ono što CV razlikuje od identifikacione kartice, zvane lična karta, je njegova mogućnost da vas predstavi sa više informacija koje sami kreirate. I upravu tu, na samom početku, javljaju se problemi. Nakon što su podaci iz lične karte uneti u CV i time popunjen prvi deo otvara se niz novih delova ili sekcija koje treba popuniti na adekvatan način. Pisanje CV-a ima svoja pravila koja su donekle fleksibilna i daju vam prostra za ostavljenje ličnog pečata. Vazno je poznavati ta pravila kako bismo znali na koji način i u kojim delovima možemo prikazati svoju autentičnost. Može se zaključiti da pisanje CV-a nije tako jednostavan zadatak i trebalo bi mu se pristupiti odgovorno ukoliko želimo da nam on donese i prve rezultate kao što je poziv na razgovor za posao. Zato je važno imati u vidu da CV treba prilagodjavati u skladu sa konkursom za koji apliciramo. CV nije poput lične karte koju uvek istu pokazujemo i u banci i u pošti i na sudu. On je svojevrsna lična karta koja se menja i prilagodjava zavisno od suprotne strane kojoj se putem njega trebamo predstaviti. Iako lično predstavljanje nije jednostavno i lako, postoje razni načini da steknete veštine i znanja koje će vam pomoći u savladavanju straha i nesigurnosti kada je ovaj izazov u pitanju. Predstavljanje u pisanoj formi putem CV-a je prvi korak koji vas dovodi do ličnog i usmenog predstavljanja i pregovaranja sa poslodavcem. Da biste došli do drugog koraka prvi mora biti dovoljno dobar, a u tome vam mogu značajno pomoći smernice koje se nalaze u videu koje su pripremile karijerne savetnice Centra za razvoj karijere. Video možete naći na ovoj adresi:

Ovaj video će vam omogućiti da steknete uvid u pravila pisanja CV-a. Sva pravila potkrepljena su primerima i obrazloženjima. Ukazano je na najčešće greške, na nepotrebne ili suvišne informacije, kao i na ono što je važno i značajno istaći. Video vam može poslužiti kao značajan alat za prevazilaženje jednog od  prvih izazova sa kojim se susrećete na putu ka željenom poslu.

Miljana Stojić,
diplomirani student Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu