Kako da studiranje postane uživanje

Ispitni rok je u toku. Kao student, sigurno imaš promenljivo raspoloženje, sad si super raspoložen, pa si malo smoren i umoran od svega. Jedan dan ti je produktivan, sledeći bi mogao da prespavaš. Nekad uspeš da pronađeš motivaciju, a nekad je ni ne tražiš.  Fun fact: to stanje je slično bipolarnom poremećaju, naziva se ciklotimija i većina studenata kroz to prolazi tokom ispitnog roka i normalno je.

Ovim tekstom hoću da ti kažem da je to sasvim okej. Sa kim se takmičiš? Sa kim se porediš?

Treba da se porediš samo sa prošlom verzijom sebe, da bi video koliko si napredovao. Jer je tvoja sadašnja verzija sigurno bolja i biće još bolja. Ne možeš se ni sa samim sobom takmičiti, jer koja god da verzija pobedi, opet pobeđuješ TI.

Zato hoću da te pitam “Gde žuriš toliko da ne daješ sebi odmor?”

Kao neku motivaciju sam često slušala rečenicu “Svakako te to sve čeka pa te čeka, bolje se nateraj da završiš što pre.” I to sam do nedavno tumačila kao što je i svi tumače – Sedi i uči! Međutim, može da se gleda i na drugačiji način. Čeka me. Ne moram da jurim ispite, jer oni neće nigde pobeći. Niko mi ih neće oduzeti. Ako je danas lep dan i želim da ga provedem napolju, uradiću to. Neću izgubiti ništa, ako jedan dan ne ispoštujem svoj plan učenja. Naprotiv, uradiću nešto lepo za sebe, što će mi dati energiju i entuzijazam da nastavim dalje sa učenjem.

Kad sam to konačno osvestila, skinula sam sve okove i lance na sebe i kao da sam postala slobodna. Oslobodila sam se pritiska, tuđih očekivanja i zabluda o uspehu. Od srca to isto želim i svima vama. Studiranje je proces, polaganje ispita je put, diploma je cilj. Poenta studiranja je uživati u procesu i na putu do cilja. Tek onda ćeš biti istinski srećan kada ostvariš svoj cilj. U suprotnom ćeš biti toliko umoran od previše davanja sebe, da nećeš moći da uživaš u plodovima svog truda i rada.

Na kraju, ne mogu a da se ne osvrnem na prethodnu godinu koja je svima nama pokazala šta je stvarno važno. Bez čega se lako može, a bez čega ne može. U 2020. godini smo naučili velike lekcije, hajde da ih u 2021. primenimo i ulepšamo sebi svaki dan!