Utisci CzRK ambasadorke o volontiranju

Kao novi volonter Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu imala sam zadatak da intervjuišem praktikantkinju CzRK-a, moju sestru Magdalenu. Ona je volontirala godinu dana nakon čega se odlučila da u CzRK-u realizuje praksu. Kroz ovaj intervju želim vam približiti njeno iskustvo i zadovoljstvo koje je i mene motivisalo da se prijavim za volontiranje, a nadam se da će motivisati još nekog.

• Kako si saznala za CzRK?

„Za CzRK sam saznala na prvoj godini studija od mentorke na fakultetu. Predložila nam je instagram profil CzRK-a kao interesantnu stranicu za studente.“

• Šta si očekivala od volontiranja u CzRK-u, kako si zamišljala volontiranje, da li su se tvoja očekivanja ispunila?

Iskreno, imala sam velika očekivanja. Pre svega, zamišljala sam volontiranje kao jedno dragoceno iskustvo prvenstveno za život, a zatim i za obogaćivanje CV-ja tokom studija. Nisam očekivala da ću upoznati ljude koji će mi samo godinu dana kasnije upotpuniti život i pomoći da se razvijam na različitim poljima. Takođe, u Centru sam tokom volontiranja upoznala i prijatelje za ceo život, ali i buduće poslovne saradnike, iako to nisam očekivala. Zato ću Centar uvek opisivati kao „mesto puno podrške“!

• Koji projekat bi izdvojila kao najupečatljiviji na kome si učestvovala?

„Uh, mislim da je to Karijerno ćaskanje, mada i prvi KDBK na kome sam imala priliku da volontiram. Tu sam upoznala različite ljude iz industrije i imala priliku da se informišem o praksama, ali i čujem različite karijerne puteve uspešnih menadžera, što mi je dragoceno iskustvo.“

• Koji si izazov uspela uspešno da rešiš tokom volontiranja na koji sada gledaš kao na korisno iskustvo?

Najveći izazov sa kojim sam se susrela tokom volontiranja je definitivno razumevanje različitosti. Bilo mi je jako teško da shvatim kako različiti ljudi mogu da doprinesu timu i da nije uvek samo jedno rešenje tačno. Tokom različitih radionica, uz pomoć zaposlenih u Centru i divnih volontera, uspela sam da uvidim prednosti različitih načina razmišljanja i rada. Kada prihvatite različitosti, važno je da naučite da ih uklopite i izvučete maksimum iz kombinacije različitih razmišljanja u timskom radu.“

• Koliko je CzRK doprineo razvoju tvojih veština?

„Očigledno mnogo, čim sam se odlučila i za praksu kod njih… Šalu na stranu, u Centru sam naučila da poštujem različitosti i izvučem najviše iz njih. Pored toga, dosta sam razvila i strpljenje koje mi je često falilo u nekim važnim situacijama i imala sam priliku da usavršavam veštinu komunikacije.“

• I za kraj, zašto bi preporučila drugim studentima da se prijave za volontiranje u CzRK-u?

„Zbog novih prijateljstava, lakšeg studiranja i vrhunskog ličnog razvoja na svim životnim poljima! CzRK je po meni neophodan segment studiranja svakog studenta, kako bi u tom procesu studiranja uživao i lakše stigao do cilja.“

Teodora Katić,
studentkinja Fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu