PRAKSA KAO VAŽAN SEGMENT CV-A

Cilj svakog studenta jeste da uspešno savlada obimnu materiju i uspešno položi sve ispite kako bi se nakon završenog fakulteta bavio poslom zbog kojeg je upisao određeni fakultet. Međutim, završetak fakulteta podrazumeva početak traženja zaposlenja i pozicioniranje na tržištu rada, kada se određeni studenti suočavaju sa problemom nedostatka iskustva u poslu za koji konkurišu. 

Tada shvataju da je prilikom studiranja možda ipak trebalo da potraže neku zanimljivu praksu i oprobaju se u izazovima koje rad na određenim pozicijama donosi. 

Za sve studente koji možda imaju dilemu da li da otpočnu sa obavljanjem prakse ili da to vreme iskoriste za neke druge aktivnosti poput odmora, uživanja u letu i sl. ili koji imaju dilemu da li će pored prakse imati vremena i da se kvalitetno posvete studiranju, delim nekoliko saveta: 

NE PROPUŠTAJTE PRILIKU! 

Prilika za praksu će biti uvek, ali je pitanje da li će je biti baš za onu poziciju koja se nama svidela, a koja je povezana sa fakultetom koji studiramo i od koje bismo svakako imali benefita u smislu lakšeg savladavanja materije, primene naučenog u praksi i sl. Zato, ne oklevaj, već uhvati priliku! 

UZ DOBRU ORGANIZACIJU SVE SE MOŽE POSTIĆI!

Ako bi se prijavio/la na praksu, ali misliš da će ti to oduzeti određeni deo dana, a svakako i vreme za učenje, znaj da uz dobru organizaciju sve možeš da postigneš. Napravi plan za svaki dan i odredi vreme koje ćeš provesti na praksi, zatim vreme za odmor i na kraju vreme za učenje i što je najbitnije – pridržavaj ga se. Tako ćeš istrenirati sebe da uspešno organizuješ svoj dan i da postigneš da pored studiranja stekneš i praktično znanje. 

VREME KOJE PROVEDEŠ NA PRAKSI ĆE TI SMANJITI VREME ZA UČENJE! 

Zapamti da ćeš pohađanjem prakse, koja ima veze sa fakultetom koji studiraš, sebi uštedeti vreme za učenje, jer ćeš na praksi (za studente Pravnog fakulteta) npr. čitati zakone, pisati različite pravne akte (tužbe, žalbe, prigovore i sl.), prisustvovati suđenjima i time spremiti ½ ispita, jer se većina materijalnih, a i procesnih predmeta zasniva na zakonima i pravilima koja se odnose na funkcionisanje sudskog postupka u stvarnom životu. 

Budući da sam bila već na četiri prakse (u Trećem osnovnom sudu u Beogradu, dva puta u advokatskim kancelarijama i u Prekršajnom sudu u Beogradu), mogu iz iskustva da kažem da je znanje koje sam stekla neprocenjivo i da mi je mnogo pomoglo prilikom razumevanja materije i polaganja ispita, jer sam prilikom učenja mogla da stvorim sliku u glavi kako se npr. odvijaju krivični, parnični, izvršni i prekršajni postupak, kao i da sadržinu i izgled određenih akata ne učim napamet, već se setim konkretnog akta koji sam videla ili pisala na praksi. 

PRAKSA TI DONOSI I NOVE KONTAKTE, ALI I PREPORUKE! 

Na praksi ćete svakako upoznati kvalitetne ljude koji tamo rade, a od kojih ćete mnogo da naučite. Budite vredni, pitajte sve što vas zanima i što vam nije jasno, trudite se da uradite zadatke najbolje što možete, jer ćete time iskazatu vašu želju i interesovanje za ono što radite, pa vas možda baš tu čeka prilika za zaposlenje nakon završenog fakulteta. Svakako, ukoliko vama sutra bude bila potrebna neka pomoć ili savet u vezi sa nekim pitanjem, znaćete sa kim možete da porazgovarate o tome. 

Ukoliko ste zainteresovani za obavljanje prakse, posetite sajt Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu http://www.razvojkarijere.bg.ac.rs/ i informišite se detaljnije o prilikama.  

Toplo preporučujem da se sledeće godine prijavite na BG PRAKSU o kojoj se takođe možete infomirati na sajtu Centra, a i usput pročitati moj tekst o benefitima koje vas očekuju. Ostavljam vam link ka tekstu: https://inspiracija.razvojkarijere.bg.ac.rs/bg-praksa-idealna-prilika-za-sticanje-radnog-iskustva/.

Koliko te je post inspirisao

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *