O praksama iz perspektive kompanija i našeg studentskog ugla

O HR skupu i uvidima koje sam stekla

U četvrtak, 29.09.2022. u prostorijama Rektorata, Centar za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu u saradnji s kompanijom „Stanton Chase“ organizovao je HR skup na kom su prisustvovali predstavnici fakulteta zaduženih za saradnju sa privredom, kao i predstavnici poznatih domaćih i internacionalnih kompanija povodom organizovanja stručnih praksi za studente i mlade. Na spisku zvanica našli su se: Advance International, ALUMIL, Belgrade Airport, Coing, Delta Holding, EuroCons Group, Francusko-srpska privredna komora, Fresenius Medical Care Srbija, Galerija podova, Generali, Kuehne and Nagel, Lidl, MPC, Nelt, Nestle, NIS, NCR, Mercator S., METRO, OETKER, PKC Wiring Systems, Puratos, West Pharmaceutical Services Beograd i drugi. Glavni fokus je bio na rezimiranju dotadašnjih iskustava i otkrivanju novih načina kojim bi kompanije privukle pažnju studenata da se prijave na prakse.

  Govornice skupa su bile prof. Dr Zorica Vujić, prorektorka za finansije Univerziteta u Beogradu i Dejana Lazić, direktorka Centra, a u panel diskusiji su učestvovale: Sanja Burg, direktorka komunikacija u kompaniji Adria-Balkan, prof. Dr Aleksandra Pejatović, profesorka Odeljenja za pedagogiju i andragogiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Milena Rajčević, koordinatorka programa karijerne edukacije u Centru za razvoj karijere i „glas studenata“. Moderatorka panel diskusije bila je Jasmina Stefanović, viša konsultantkinja kompanije „Stanton Chase“.

  Glavna tema skupa je bila diskusija o načinu podsticanja mladih da budu proaktivni na putu građenja svoje karijere istraživanjem ponuda koje su im dostupne, kao i prijavljivanjem na njih. Kao nosiocima budućnosti i promena, neophodno je da mladi imaju mogućnosti da se razvijaju u toku studiranja i van fakulteta primenjivanjem svog stečenog znanja u praktičnom svetu, kao i sticanjem novih veština. Zbog toga je to izuzetno značajna tema o kojoj su se našli diskutovati članovi HR timova različitih kompanija, kao poslovna lica koja najčešće stupaju u kontakte sa mladima. Prema rečima prorektorke uloga ljudskih resursa, kao relativno novog zanimanja koje je iznedrilo novo doba dinamičnog poslovanja, postala je neophodna za održivo poslovanje u svakoj privrednoj grani.

   U toku panel diskusije „Stručna praksa u kompanijama za studente i mlade talente“, panelistikinje i učesnici su diskutovali o dotadašnjim iskustvima sa ostvarenih praksi do sad, iznevši dotadašnja zapažanja: o očekivanjima kompanija – kompanije ponajčešće očekuju agilnost pri učenju, moć rasuđivanja i donošenja odluka u skladu s procenom, empatiju. S druge strane, kritike upućene studentima bi bile njihova nestrpljivost, ponekad nedovoljna fleksibilnost i „znanje u fiokama“, koje je izuzetno u teorijskom smislu ali neprimenjivo praktično. Tu se skreće pažnja i da fakulteti treba da podstaknu kombinovanje teorije i prakse i da obrazovni sistem zahteva neke promene u skladu sa promenama dinamike društva i privrede.

  Osim same diskusije, predstavnici kompanija su dobili priliku da i sami postave pitanja panelistkinjama koja su ih zanimala, poput: kako zadržati studente i posle prakse, kako ih suočiti s realnošću i njihovim očekivanjima a ipak ih ne izgubiti, kakva praksa je zaista kvalitetna i koliko su se zapravo kompanije posvetile njihovom programu, zbog čega se konstantno potenciraju pozicije menadžera, pri čemu je bilo pomena i o problemu dinamičnosti karijera.

 Iz perspektive studenata, prema statističkim podacima iz ankete koju je sproveo Czrk u saradnji sa loop-om, nešto što mi najviše vrednujemo su razmena znanja i iskustva, balans između privatnog i poslovnog života, fleksibilno radno vreme, zdravstveno osiguranje, slobodu za inovacije, izazove, kao i psihološka podrška i motivacija u razvoju. Neretko je slučaj da iz straha ili nesigurnosti studenti ne pokušavaju da konkurišu na prakse, ili od njih prerano odustaju, te zbog toga izuzetno je značajan pristup koji će zaposleni odabrati. Osim toga, sami oglasi ponekad mogu biti konfuzni ili pak zahtevniji što može vrlo lako odvratiti studente od apliciranja za iste, smatrajući da su nekompetentni za tu poziciju.

  Istina je ipak da mi mladi imamo tendenciju da sanjarimo i očekujemo munjevito unapređenje sa početne pozicije , ali činjenica je da veći broj nas nije još uvek upoznat s pravom poslovnom odgovornošću koja raste s pozicijom. Kako bismo dobili realnu sliku radne pozicije kojoj težimo, kako bismo razvili potrebne komunikacijske, timske i liderske veštine, na putu odrastanja nas je ipak potrebno usmeriti.

Šta su bile preporuke skupa?

  Mladima je neophodno usmeravanje i podrška od strane samih univerziteta, kao i od kompanija koje im nude praksu. Obrazovne ustanove treba da ih podstiču da se oprobaju u poslovnom svetu pre završetka studija, i da im ukažu na načine kako da svo stečeno znanje najbolje moguće primene.

  Neophodno je unaprediti i način oglašavanja i promovisanja samih oglasa za prakse od strane kompanija. Ti oglasi se moraju koncipirati tako da zaista budu privlačni studentima kako bi uopšte aplicirali. Potom, poslodavci treba da im pre svega ponude podršku u radu i procesu prilagođavanja pre nego da ih ubrzano asimiluju u radnu okolinu, praksama je neophodno da nastave s evolucijom na svakoj radnoj poziciji kako ne bi došlo do manjka radne snage zbog zapostavljanja.

  Nakon predviđenog vremena za panel diskusiju, prisutni su nastavili druženje i uveliko razvijen diskurs na koktelu u dvorištu Rektorata. Pored slasnog posluženja koje je pripremila kompanija Trizma, utisci su se polako sumirali uz kratke intervjue zvanica od strane volontera Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata. Skup je uspešno realizovan s ispunjenim očekivanjima od strane organizatora kao i gostiju i završen optimističnim stavom o daljem razvoju praksi za studente i mlade.

Saveti iz mog ličnog ugla kolegama

 Na samom kraju, dala bih sebi za pravo da kao student studentima poručim svojim kolegama da veruju u svoje sposobnosti i da se, bez obzira na tremu ili strah, usude u testiranju sebe. Studentsko doba brzo prođe i zato ga treba iskoristiti u potpunosti koliko nam to vreme dopušta. Važno je otvoriti svoje vidike i biti otvoren za novine, za neke mogućnosti koje možda još uvek nisu u našoj sferi interesovanja, a mogle bi postati. Ponude za prakse i nova iskustva je sve više, na nama je samo malo da ih potražimo.

  U slučaju da se pitate odakle početi – možete upravo početi od Centra za razvoj karijere koji bez prestanka deli novosti i obezbeđuje programe za studente. Za prvi korak, dovoljno je upisati se na mejling listu, pratiti objave i sigurna sam da će svako pronaći nešto što će baš toj osobi odgovarati. Jedan mali korak za čoveka je oduvek bio veliki korak za čovečanstvo, a možda je baš vaš korak taj koji se čeka.

autor:  Zvezdana Grgić

Koliko te je post inspirisao

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *