Nakon mnogobrojnih obaveza studenti jedva čekaju letnju pauzu između rokova. Neki će je provesti radno ili volontirajući, drugi će želeti da otputuju negde, dok će sigurno jedan deo studenata želeti da pronađe neki novi hobi koji će im biti u isto vreme interesantan i koristan. Pored treniranja, crtanja ili slikanja, čitanja, vaš novi hobi može postati učenje nekog novog stranog jezika.
Savladavanje stranog jezika je čitav jedan proces, i do tečnog govorenja jezika se ne dolazi preko noći. Ukoliko vam ova ideja deluje fascinantno, u nastavku ću vam, kao studentkinja filologije, dati nekoliko saveta koji su meni pomogli i i dalje mi pomažu da tečno progovorim strani jezik, u mom slučaju španski.
1) RAZLOZI ZA UČENJE JEZIKA
Prvi a ujedno i najvažniji korak je da predstavite sebi zašto vam je važno da tečno govorite određeni jezik. Vizualizujte situacije u kojima će vam biti korisno poznavanje tog jezika: bilo da je to na poslu, putovanja, bolje snalaženje u drugoj zemlji ili vam se taj jezik jednostavno dopada i želite da ga propričate. Jedan od razloga je i prelepa funkcija jezika da povezuje ljude sa različitih kontinenata, u neočekivanim situacijama. Kada u potpunosti razumete i prihvatite ovaj korak, ostali se nižu sami od sebe.
2) FILMOVI I SERIJE
Gledajte filmove i serije na tom jeziku. Neverovatna je činjenica koliko ćete zapravo novih reči nesvesno upamtiti gledajući vizuelni sadržaj na stranom jeziku. Kada već budete savladali određeni nivo u jeziku, probajte da gledate filmove ili serije sa titlom na jeziku kog učite.
3) MUZIKA
Slušajte muziku na tom stranom jeziku, uz obavezno obraćanje pažnje na tekst pesama. Time ćete razgraničiti reči u glavi i lakše ćete upamtiti njihovo pisanje i izgovor. Pritom, nećete izmišljati reči koje ste čuli, već ćete tačno znati o kojim rečima se radi.
4) APLIKACIJE ZA UČENJE
Koristite aplikacije za učenje jezika. Ovaj savet pri učenju najviše pomaže početnicima, ali svakako i ljudima koji već imaju određeno znanje jezika. Ima pregršt korisnih aplikacija, za početnike je idealna Duolingo. Neke će vas povezati sa ljudima širom sveta kojima je taj jezik maternji, jedna od njih je svakako HelloTalk. LingoClip spaja muziku i pamćenje teksta pesama.
5) VOĐENJE KONVERZACIJE
Bilo da učite taj novi jezik zajedno, ili da je vaš prijatelj izvorni govornik, ovo je savet koji dosta pomaže pri učenju. Izvorni govornici su uglavnom iznenađeni jer učite njihov jezik, i pritom će im biti drago da vam pomognu. Zamislite situaciju da upoznate nekog stranca koji bi želeo da nauči srpski jezik, sigurno bi vam bilo interesantno da mu pomognete u tome.
6) ČITANJE
Postovi na društvenim mrežama, blogovi na tom jeziku, novinski članci ili knjige, svaki od ovih medija doprinosi da se jezik bolje nauči. Važno je da pronađete ono što vama odgovara. Na primer, ukoliko vas zanima sport, sigurno će vam biti zanimljivo da čitate sportske vesti na jeziku koji učite. Nemojte sebe opterećivati ukoliko naiđete na nepoznate reči, to je skroz normalno i dešava se ekspertima i filolozima koji se godinama bave tom oblašću. Jezik je živa materija, stalno nastaju nove reči i svaka struka i uzrast ima svoj vokabular.
7) BUDITE UPORNI
Ništa ne dolazi preko noći, kao ni znanje jezika. Čak i maternji jezik učimo celog života, a tek strani. Nepoznate reči i izrazi nisu nešto što obeshrabruje, već nasuprot- izazovi koje treba savladati. Učenje gramatike i vokabulara uz konstantno vežbanje neće vas ostaviti bez rezultata.
Povežite savladavanje stranog jezika sa onim čime se bavite ili sa još nekim disciplinama, oblastima koje vas zanimaju. Pored dodatne stavke u CV-ju koju svi poslodavci cene, jezici su vam savršen način da postanete pravi kosmopolit i da se upoznate sa fenomenalnim ljudima i kulturama i time zakoračite van svoje zone komfora. Proširićete svoje vidike i otkriti mnogo o sebi.
Pišite nam u komentarima koji biste jezik vi želeli da naučite i koje tehnike učenja vam u tome pomažu. Uživajte!