Sigurno je svako od nas barem jednom osetio efekte treme. Grč u stomaku, znojenje i osećaj da ćemo pasti u nesvest i sve upropastiti su najčešći simptomi koji se javljaju kada treba da odemo na razgovor za posao, da izlažemo prezentaciju ili rad pred brojnim auditorijumom ili kada treba da polažemo ispit. U pozadini treme se krije naš strah i nesigurnost od javnog nastupa i očekivanja drugih, naročito kada je u pitanju važan događaj za nas poput odbrane seminarskog, diplomskog ili master rada kada su svi pogledi uprti u nas.
Međutim, uprkos postojanju ovih neprijatnih osećaja koji nas sprečavaju da zablistamo, svedoci smo postojanja brojnih vrsnih glumaca i (motivacionih) govornika koji vladaju scenom i svojom neposrednošću čine da se zapitamo kako im polazi za rukom da bez trunke treme i nesigurnosti prenesu publici sve te informacije.
Tajna je u tome da svi oni imaju određenu dozu treme, ali da rade na njoj i čine da ona ostane u senci i ne utiče na kvalitet njihovog izlaganja.
Predstaviću vam nekoliko tehnika koje će vam pomoći da poboljšate svoj javni nastup i ostavite utisak izuzetnog govornika.
1. VEŽBAJTE
Pre svakog izlaganje uvežbavajte mnogo puta svoj govor bilo tako što ćete stajati pred ogledalom i gledati sebe dok pričate ili ćete snimati sebe, pa preslušavati snimak i uočiti greške koje treba da izbegnete ili ćete se sastati sa kolegama i pred njima provežbati svoj govor. Kako god, vežba je ključ za savladavanje svake veštine koja je, između ostalog, i veština javnog nastupa.
2. VIZUALIZUJTE
Zamišljajte pozitivan ishod vašeg izlaganja. Zamislite sebe kako hrabro i samouvereno izlažete sadržaj publici i kako to činite potpuno opušteno, veselo i sa željom da zainteresujete publiku kako bi vas do kraja slušala.
3. OSETITE PROSTOR
Pre svakog izlaganja dođite malo ranije i izađite na podijum kako biste se upoznali sa prostorom.
4. NAPIŠITE NA PAPIR KRATKE PODSETNIKE
Uvek je dobro napisati na papiru teze vašeg izlaganja kako biste ispred sebe imali podsetnik o čemu treba sledeće da pričate i kako biste u vašem izlaganju publici preneli sve ono što ste planirali.
5. BUDITE KRATKI I JASNI
Trudite se da vaše izlaganje bude efektno, da sadrži konkretne po(r)uke i da bude prilagođeno jeziku publike. Naravno, ako su u pitanju stručni skupovi, činjenica je da se od vas očekuje da pokažete visok stepen stručnosti i baratanja stručnim terminima.
6. ISPRIČAJTE NEKI PRIMER ILI ZANIMLJIVOST
I sami znate da kada slušate neko predavanje, pored suvoparne teorije i definicija, očekujete da čujete neki konkretan primer ili zanimljivost koji će ostati upamćeni dugo nakon izlaganja i koji će vam pomoći da bolje razumete problematiku nekog slučaja. Ja se i dan-danas sećam primera iz sudske prakse koji nam je profesor ispričao na jednom predavanju koje je bilo pre skoro godinu dana.
7. ZAUZMITE POBEDNIČKI STAV
Stojite čvrsto na svojim nogama, blago podignute glave, gledajte u publiku dok govorite kako biste uspostavili prijateljski odnos sa njima i kako biste na njihovim licima videli povratnu informaciju o svom izlaganju. Gledanje sa strane s vremena na vreme je dozvoljeno, ali ako vam je pogled sve vreme uperen u zid ili u pod, ostavićete utisak da ste tu samo da ispričate to što imate i da što pre odete. Zapamtite da je publika tu zbog vas, jer želi da čuje i nauči nešto korisno, pa joj to i omogućite!
8. NE KORISTITE POŠTAPALICE
Trudite se da izlaganje bude tečno, konstruktivno i zanimljivo, pa se potrudite da poštapalice poput: aaa, ovaj, znači i sl. ne budu pratioci istog. Najbolji način da ne dozvolite poštapalicama da budu sastavni deo govora jeste da se dobro pripremite i naučite tekst.
9. NEKA VAM PRVA I POSLEDNJA REČENICA BUDU EFEKTNE
Prvom rečenicom ćete zaintrigirati i zainteresovati publiku da vas sluša do kraja, a poslednja rečenica će sublimirati ono o čemu ste im govorili i što biste voleli da im ostane urezano u umu i da se nakon odlaska zamisle nad tim. Ovo je naročito važno za advokaturu kao profesiju gde advokati krivičari već u prvoj rečenici tokom završne reči sudskom veću naglašavaju da njihov branjenik nije kriv (čime navode veće da sasluša razloge kojima to potkrepljuju), zatim ukazuju na propuste u dokazivanju, kontradiktornosti izjava svedoka i sl., da bi na kraju poentirali da na osnovu svega navedenog nema elemenata za donošenje osuđujuče presude i time podstakli veće na razmišljanje i o tim navodima.
10. GLEDAJTE NA JAVNI NASTUP KAO PRILIKU DA PRENESETE SVOJA ZAPAŽANJA I KRITIČKO RAZMIŠLJANJE
To je prilika da predstavite rezultate svog rada zainteresovanima, da podelite sa njima svoje mišljenje i zaključke do kojih ste došli analizirajući i kritički posmatrajući datu temu i da budete prepoznati od pojedinaca kao izuzetno dobri budući predavači, stručnjaci u datoj oblasti i sl. Do sada sam izlagala svoja tri seminarska rada i jedan naučni rad i za mene je to sjajna prilika da podelim sa drugima (sa)znanja o određenoj oblasti, izložim probleme i konkretna rešenja za savladavanje istih.
Ako mislite da vam ipak ne ide i da nikada nećete uspeti da se oslobodite treme i progovorite pred publikom samouvereno, setite se da je Demosten, koji je imao govornu manu, vežbanjem i upornošču postao najveći antički govornik.
Ukoliko vas je ova tema zainteresovala i želeli biste da saznate više o njoj, ostavljam vam linkove uz preporuku da pogledate i poslušate goste Centra za razvoj karijere koji su sa studentima podelili svoja iskustva, savete i smernice za uspešno javno nastupanje i prezentovanje:
- https://www.youtube.com/watch?v=LBuhiTbmmJQ&list=PLZz3ZxPy5imlBTzn7jsNugZiwC8bLIb8y&index=25 – Zum kafica o javnom nastupu sa glumcem Markom Stojanovićem
- https://www.youtube.com/watch?v=ErMqZXL10pA&list=PLZz3ZxPy5imlBTzn7jsNugZiwC8bLIb8y&index=20 – Zum kafica: Kako održati uspešan trening i prezentaciju sa Markom Đuričićem