Mobilnost studenata, odnosno mogućnost studenata da putuju i provode deo svog obrazovanja ili prakse u inostranstvu, donosi mnoge koristi i ima važnu ulogu u obrazovanju. Univerzitet u Beogradu daje sve više ovakvih mogućnosti umrežavajući se sa ostalim univerzitetima, tako da sam od skoro intenzivno počela da razmišljam o ovoj temi.
Veoma me interesuje da iskusim mobilnost. Ono što sam do sada preduzela po tom pitanju je to da sam se prijavila u maju 2023. za razmenu u jesenjem semestru iste godine. Želela sam da jedan semestar provedem na Univerzitetu u Amsterdamu. Međutim, nisam uspela da odem. Problem je izazvala moja nedovoljna informisanost o samoj mobilnosti i predmetima na tom Univerzitetu. Sada nastavljam da se detaljno informišem kako bih realizovala svoju želju.
Univerziteti i obrazovne institucije širom sveta nude različite programe mobilnosti, kao što su razmena studenata, praksa ili letnje škole. Moblilnost nam prvenstveno može doneti neka nova znanja i iskustva koja nismo stekli na matičnom fakultetu. Međutim, kao student antropologije i etnologije smatram da postoje i mnoge stvari zbog kojih vredi otići na razmenu. Pre svega, boravak u inostranstvu pruža priliku da se upozna nova kultura, jezik i način života. Takođe, različite zemlje i univerziteti nude različite pristupe nastavi i istraživanju. Mobilnost omogućava studentima pristup različitim metodama učenja i širokom spektru predavanja i resursa. Rad u međunarodnom okruženju pomaže studentima da razviju međunarodne veštine, kao što su međukulturalna komunikacija, prilagodljivost i timski rad. Tokom mobilnosti, studenti imaju priliku da upoznaju ljude iz različitih delova sveta i uspostave kontakte koji mogu biti korisni tokom karijere a verovatno i sklope sjajna prijateljstva. Ono što je posebno važno jeste lični razvoj jer odlazak na mobilnost podstiče samostalnost, samopouzdanje i samosvest.
Ali, odakle krenuti kada je u pitanju informisanje o mogućnostima za mobilnost na Univerzitetu u Beogradu? Ovom prilikom bih zainteresovanim studentima preporučila da pogledaju veoma koristan video pod nazivom ,,Zum kafica – 45 minuta o mobilnosti tokom studija“ pre nego što se odluče da se prijave na konkurs. Na pitanja o mobilnosti odgovarali su Ljubica Dimitrijević, Marta Atanasković i Nikola Savić iz Sektora za međuuniverzitetsku i međunarodnu saradnju Univerziteta u Beogradu.
Koje korisne informacije sam ja prikupila iz ove „zum kafice“? Naime, mobilnost ne zahteva upis na fakultet u inostranstvu već je potrebno da se jedan deo studija provede na partnerskom Univerzitetu. Savet je da se na razmenu ide što ranije i nije omogućena studentima prve godine. Svi ostali imaju pravo i mogućnost da konkurišu. Dokumenta koja su potrebna za konkurs su: CV, diploma stečenog obrazovanja, motivaciono pismo, sertifikat o znanju jezika i ugovor o učenju koji predstavlja najveći izazov. Na sajtu MobiOn postoje detaljna objašnjenja i uputstva te je savet da se sve detaljno istraži jer se većina pitanja koja interesuju studente nalaze baš tu. Neka od najčešćih pitanja su uglavnom u vezi sa finansijama i važnošću proseka ocena.
Evo nekih odgovora na ta pitanja. Najpre, iznos stipendije zavisi od države u koju se ide. Postoji mogućnost dodatnih sredstava i preporuka je studentski dom jer je pristupačniji nego život u privatnom smeštaju. Prosek nije presudan, ono što je najvažnije jeste motivaciono pismo u kome nije potrebno pisati lične stvari već zašto smatramo da je ta ustanova dobra za nas i šta ona pruža. Konačnu odluku donose strani partneri. Ukoliko se kursevi ne završe tamo i krediti se ne donesu na matični fakultet može se tražiti povraćaj novca. Da bi se ta situacija zaobišla neophodna je potvrda da su predmeti odslušani.
Postoji i mogućnost stručne prakse u inostranstvu. Mesto gde bi student želeo da pohađa praksu treba da nađe sam (bilo da je to neka firma ili Univerzitet). Ako ne postoji saradnja sa nekim Univerzitetom u vidu studentske mobilnosti postoji šansa da se baš tamo ode na praksu, zato ne treba odustajati. Još jedna zanimljivost je da ako student odabere neki predmet koji se ne poklapa u potpunosti sa predmetom u Srbiji, ti poeni mu se dodaju kao dodatak diplomi (iako se ovo retko dešava korisno je da znamo).
Mobilnost je, kako kažu, neki vid akademskog turizma. Negde sam pročitala da jedino sredstva uložena u putovanja i u znanje ne treba žaliti jer to je ono što nas razvija. Mobilnost je ta koja spaja i jedno i drugo. Verujem da je ovakvo iskustvo veoma korisno i nadam se da ću imati priliku da sledeći put pišem o svom doživljaju studija iz neke druge države.