Kroz kinematografiju do boljeg razumevanja sebe i drugih: pet filmova koje morate pogledati

Kroz stalnu jurnjavu za svakodnevnim obavezama, školom, fakultetom, poslom, često zaboravimo na svet oko sebe, pa i sebe. Zaboravljamo koliko je važno razumeti druge, sebe i spoznati ono iskonsko u nama. To uvek možemo poboljšati uz razne vidove umetnosti, bila to književnost, adekvatna muzika, serije ili filmovi.

Uz pomoć svih njih, mi čitamo, čujemo i vidimo razne tipove ličnosti, različita ponašanja koja su često slična našim ili osobinama i karakterima ljudi iz naše okoline. Time ih lakše razumemo, vidimo korene njihovih postupaka. Neki od njih nam daju motivaciju za svakodnevne obaveze i ciljeve.

Ovog puta govorimo o  filmovima, vrhuncima svetske kinematografije, koji nas podsete na to šta to čuči u nama i kako da to pokrenemo i osnažimo. Promeniće naš pogled na svet i učiniti nas da se zapitamo o tome ko smo mi zapravo. Neke naše sakrivene ideje koje smo nehotice zaboravili ili ostavili u senci će ponovo oživeti, a u najboljem slučaju će se i realizovati. Izdvojili smo neke od njih.

FORREST GUMP (1994) – Forest Gamp (Tom Henks) je čovek kog, još odmalena, doktori i sistem potcene jer ima nivo inteligencije ispod proseka. Uprkos svemu, hrabri mladić pomera granice u svim sferama društva. Ovaj film, dobitnik 6 Oskara i još mnogo važnih nagrada, dirnuće vas svojom toplinom i realnošću, i podstaći vas da iskoristite snagu, volju i talenat koje sigurno posedujete i učiniti da budete kovači svoje sudbine.

YES MAN (2008)  – Ako sebe često zapitate kako da promenite nešto kod sebe ili se stalno pronalazite u cikličnoj zoni komfora, ovaj film je za vas. Karl Alen (Džim Keri) je radnik banke koji živi jednoličnim životom nakon razvoda. Izbegava izlaske i ignoriše drage ljude sve dok nije otišao na seminar na kome su podučavali ljude da na svaki izazov odgovore sa „da“. To menja njegov život iz korena. Nakon ovog filma shvatamo da naše granice ne postoje i da jedina osoba koja nas ograničava jesmo mi sami. Prihvatanjem novih prilika i ideja naš život se menja na bolje.

DEAD POETS SOCIETY (1989) – Novi profesor engleskog jezika Džon Kiting (Robin Vilijams) u akademiji „Velton“ za dečake svojim učenicima govori da je važnije slušati srce i iskoristiti svoje dane maksimalno (carpe diem), nego puko pratiti autoritete. Time im pokazuje slabosti sistema i besmislenog ukalupljivanja mladih ljudi u isti. On je, nasuprot tradicionalnim normama škole, slobodouman i srećan. Ubrzo učenici shvataju da je teško izboriti se za sebe, biti slobodan i autentičan, ali da je taj osećaj vredan truda. Ovaj film je takođe dobitnik Oskara.

RATATOULLE (2007) – Svima nama dobro poznati Diznijev animirani film o Remiju, pacovu koji potiče iz najtamnijih delova ekstravagantnog Pariza, i pritom stiže do najuglednijeg restorana u gradu. On pomaže mladom kuvaru Lingviniju i oni zajedničkim snagama prave vrhunsko jelo – ratatuj (ratatoulle). Film jeste animiran i većina će reći dečiji, ali njegova poruka se može shvatiti tek kasnije. Na interesantan i pomalo duhovit način, ovaj Diznijev film nam pokazuje da naše poreklo nije važno, već samo naši snovi i ambicije za koje se hrabro borimo.

THE THEORY OF EVERYTHING (2014) – Još jedan izvanredni dobitnik Oskara, i to ne jednog već čak pet njih. Film je biografski i govori o poznatom fizičaru Stivenu Hokingu, čiju ulogu tumači Edi Redmejn. Retka bolest ne sprečava Hokingov briljantni um da sija i ostavi značajne tragove u svetu fizike. Kada odgledamo ovaj film, razvijamo ogromnu empatiju prema ljudima i učimo o tome da fizički nedostaci nikada nisu mana i nešto što sputava, već su, nasuprot tome, ogroman vetar u leđa i pokret na promene i velika otkrića.

Iako filmove ne treba u potpunosti shvatiti ozbiljno i mnogi momenti su plod fikcije, ovi će vas nesumnjivo dotaknuti i podsetiti na sve ono o čemu ste nekada sanjali, razmišljali a niste ostvarili. Podsetiće vas na mnoge interesantne situacije u kojima ste se nekad nalazili. Najbolje od svega je što ima još mnogo ovakvih filmova. Pišite nam u komentarima predloge nekih sa sličnom tematikom koje ste gledali.

Uživajte!