Upis na fakultet jeste velika prekretnica u životu svakog mladog čoveka. Tada svoj izbor usmeravamo na upisivanje onog fakulteta koji će nam u budućnosti otvoriti vrata ka tržištu rada i pronalaženju posla kojim želimo da se bavimo.
Studiranje na fakultetu se mnogo razlikuje od osnovne i srednje škole, po broju predmeta, obimnosti i složenosti materije, ograničenom broju ispitnih rokova itd. Zato je vrlo važno dobro startovati i na vreme se pripremiti za sve promene koje nas očekuju upisom na fakultet.
Pravni fakultet prati etiketa jednog od (naj)težih fakulteta, na kome je rimsko pravo najteži ispit, kako je materija obimna, složena, suvoparna i sve se ,,buba” napamet. Ukoliko ste poverovali u ovakve priče i svoj izbor suzili eliminisanjem ovog fakulteta sa liste želja, osvrnite se oko sebe i pogledajte koliko je vrsnih pravnika praktičara (sudija, advokata, tužioca, notara…) koji su uspešno završili fakultet i postali ono o čemu su oduvek maštali. Svi oni su bili svesni postojanja predrasuda i ograničavajućih uverenja, ali se na iste nisu obazirali, već su energiju usmerili u učenju i polaganju ispita. Jako je važno da se na samom početku ogradite od ovakvih priča, jer treba imati na umu da je svačija priča samo njegova i da svako priča iz sopstvenog, ličnog iskustva i da to nikako ne znači da ćemo se i mi ,,spoticati” o te predmete.
U narednom tekstu ću sa vama da podelim savete koji meni pomažu da nižem uspehe i da budem uspešna studentkinja:
Napravi dobar plan i pridržavaj ga se!
Zapamti da je dobra organizacija ključ uspeha. Svaki dan do detalja isplaniraj aktivnosti koje imaš u njemu. Evo primera:
Idi na predavanja, aktivno slušaj i hvataj beleške.
Iako predavanja nekim studentima zvuče besmisleno, jer profesor samo interpretira ono što piše u knjizi, zapamti da će ti predavanja mnogo značiti, jer u glavi ostaje engram (trag), te će ti biti lakše za spremanje ispita, steći ćeš poznanstva sa kolegama, čućeš primere iz prakse koji nemaju u knjizi, a koji će ti koristiti da nejasne pojmove bolje razumeš.
Koristi konsultacije i pitaj sve što ti nije jasno.
Konsultacije tome i služe – da se konsultuješ sa profesorom ili asistentom o svemu što ti zadaje problem prilikom učenja, da uz njihovu pomoć rešiš dileme i uspešno položiš ispit. Nemoj se stideti da pitaš, samo ćeš tako i naučiti.
Uči svaki dan po malo.
Udžbenici jesu obimni, što znači da ti treba vremena da pređeš celokupan udžbenik i naučiš gradivo. Zato počni od 1. oktobra i održavaj kontinuitet u učenju. Zapamti da se do vrha stiže stepenik po stepenik.
Daj sve od sebe i trudi se da položiš sve ispite u roku sa visokim ocenama.
Mnogo je studenata kojima je cilj da završe fakultet bez obzira na postignut prosek, ali imaj na umu da će ti trud, rad i upornost doneti brojne privilegije. Sa svim položenim ispitima u roku i prosekom od 9,00 i naviše, imaćeš mogućnost da dobiješ stipendiju Ministarstva prosvete, da od naredne godine pohađaš studijske grupe iz raznih predmeta, koje ti donose brojne beneficije (poput polaganja ispita u predroku, oslobađanja dela gradiva, dubljeg analiziranja određenih tema i sl.), da dobiješ pohvalnicu Pravnog fakulteta za najbolje studente. Meni posebnu sreću pričinjava pohvalnica koja predstavlja priznanje za sav uložen trud i rad. Nekada ćeš se umoriti, pomisliti da ne možeš više, ali se uvek seti da će ti naporan rad doneti dugotrajne pozitivne rezultate.
Ne zaboravi socijalni život!
Nakon višesatnog učenja, svakome je potreban odmor, koji sebi možeš priuštiti izlaskom sa kolegom/koleginicom na kafu, u šetnju šumom, pored reke, u bioskop, pozorište i sl. Na taj način fokus prebacuješ sa učenja na nešto drugo, odmaraš se, puniš baterije za nove aktivnosti i učvršćuješ svoja prijateljstva koja će ti ubuduće mnogo značiti.
Ja sam fakultetski život zamišljala kao svakodnevni odlazak na predavanja i učenje tokom celog dana. Međutim, tokom studiranja sam uvidela da mogu izdvojiti vreme i za druženje samo ako se lepo organizujem i da ne želim da mi najlepše doba prođe sedeći i učeći bez ikakvih aktivnosti van toga.
Ispiti se neće položiti sami od sebe.
Nekada nam je teško da naučimo predmete koji su nam manje zanimljivi, ali treba znati da se nijedan ispit neće položiti sam od sebe, bez našeg učešća. Zato, kaži sebi da je to samo korak koji treba da pređeš kako bi bio/bila bliže cilju. Na Pravnom fakultetu vlada tzv. princip zaključane godine, što znači da nećeš moći da polažeš nijedan predmet iz naredne godine sve dok se ne rešiš tog predmeta koji ti predstavlja kamen spoticanja. Imajući ovo na umu, uhvati se što pre ukoštac sa tim predmetom i savladaj ga kako bi nastavio/nastavila dalji put studiranja.
Kada ti motivacija opadne, seti se cilja kojem težiš.
Ako se pitaš da li si na dobrom putu, vredi li toliko učiti i privremeno se odreći nekih stvari, seti se cilja koji si sebi postavio/postavila i znaj da će ti sadašnje angažovanje doneti dugoročne rezultate i otvoriti put ka brojnim mogućnostima.
Naučno se usavršavaj.
Studentski parlament Pravnog fakulteta svake godine organizuje konferenciju studenata prava ,,Pravnijadu” koja se tradicionalno održava decembra na Zlatiboru, gde studenti mogu da pišu radove iz jedne pravne sekcije (građanske, porodične, ustavne, međunarodne ili krivične) koji će, po mišljenju njihovih mentora, biti objavljeni u Zborniku studentskih radova PF. Ovo je sjajna prilika za izražavanjem svog stava uz kritički osvrt na datu temu.
Pored toga, postoji mnogo udruženja koja se bave organizovanjem edukativnih kurseva, seminara i predavanja za studente prava i svršene pravnike, a koji su odlična prilika za širenje vidika i usavršavanje.
Pridruži se studentskim organizacijama.
Na Pravnom fakultetu postoje brojne organizacije koje ,,ispunjavaju želje studenata” u vidu organizovanja poseta institucijama, tribina i predavanja na brojne zanimljive teme iz oblasti prava, stručne prakse u advokatskim kancelarijama i sudovima, konferencije i škole prava.
Ne samo što ćeš upoznati studente sličnih interesovanja, već ćeš još tokom studija osvestiti na kom poslu sebe možeš da zamisliš, kojim granama prava bi se bavio/bavila, da li se opredeljuješ pre za državni ili privatni sektor i sl.
Ostavljam vam spisak i linkove organizacija:
- Klub za društvene odnose https://www.instagram.com/klubzadrustveneodnose/
- Studentski parlament PF – https://www.instagram.com/jedinstvena_lista/
- Studentska organizacija za međunarodnu saradnju (SAMS) – https://www.instagram.com/sams_org/
- Debatni klub PF – https://www.instagram.com/debatniklubpf/
- Evropsko udruženje studenata prava (ELSA) https://www.instagram.com/elsabelgrade/
Za kraj želim da vam pošaljem važnu poruku:
Anastasija Spasić, studentkinja Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu – jedna od najboljih studentkinja – dobitnica Pohvalnice Pravnog fakulteta u školskoj 2021/22 za odličan uspeh u učenju i sticanju znanja