Donošenje ispravnih poslovnih odluka

Donošenje odluka, posebno kada se radi o poslovnim odlukama koje mogu imati veliki uticaj na našu karijeru i budućnost, može biti zastrašujuće. Ipak, kao studenti, sada je vreme da steknete veštine i navike koje će vam pomoći da donosite ispravne odluke u životu.

Pravila koja vam mogu pomoći u tom procesu:

1.INFORMIŠITE SE

Pravilo broj jedan pri donošenju bilo koje poslovne odluke je prikupljanje podataka i informacija. Potrebno je da istražite tržište, konkurenciju, trenutne trendove, ali i sve relevantne činjenice. Koristite različite izvore informacija, uključujući knjige, članke, ali i stručnjake iz industrije.

Knjiga “Misli brzo i sporo” Daniela Kahnemana može vam pomoći da bolje razumete naše misaone procese i njihov uticaj na donošenje i kvalitet odluka.

2.RAZMOTRITE OPCIJE

Kada donosite važnu poslovnu odluku, potrebno je da razmotrite sve dostupne opcije i poredite ih po kriterijumima koje ste unapred zadali, a koje bi vaša odluka trebalo da ispuni kako bi adekvatno odgovorila na problem koji rešavate. Kako uspešno postaviti kriterijume, izlistati alternative i metodološki utvrditi najbolju alternativu?

Različita rešenja za ovu vrstu problema možete pronaći u knjizi “Odlučivanje” (Autori: dr Milija Suknović, dr Boris Delibašić, dr Miloš Jovanović, dr Milan Vukićević, dr Sandro Radovanović).

3.RAZGOVARAJTE SA MENTORIMA

Mentori su obično iskusni profesionalci iz industrije, koji vam na osnovu svog znanja i iskustva u industriji mogu dati dragocene savete. Stoga, ne žurite sa donošenjem odluka, dajte sebi vremena da pažljivo razmotrite sve mogućnosti i poglede iz različitih perspektiva.

U knjizi “Zamka inteligencije” Dejvida Robsona, možete naučiti koje sve to greške pravimo pri donošenju različitih odluka i kako da sagledavate problem iz različitih perspektiva.

4.PRIHVATITE RIZIK

Rizik je sastavni deo donošenja poslovnih odluka. Kao budući donosioci odluka možete imati prirodnu sklonost ili averziju prema riziku, ali sam rizik možete kvantitativno izračunati na osnovu podataka prikupljenih ranijih godina, pri donošenju sličnih odluka. U poglavlju “Analiza rizika” u knjizi “Odlučivanje” možete savladati ovu metodu.

5.PRATITE NAPREDAK

Nakon donošenja odluka, potrebno je da pratite rezultate i tok same odluke. Ako odluka nije donela željene rezultate, potrebno je da ustanovite koje greške ste napravili i kako sledeći put možete iste izbeći i unaprediti proces donošenja odluka.

Savladavanje teškoća pri donošenju ispravnih poslovnih odluka zahteva vreme, praksu i upornost. Nemojte se obeshrabriti ukoliko odluka nije donela željene rezultate, nastavite da se usavršavate i povećajte verovatnoću da u budućnosti donosite ispravne odluke koje će vas voditi ka uspehu!

Koliko te je post inspirisao

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *