Besplatna onlajn tribina uživo ”Vinča – najstariji grad u Evropi?” u sredu, 8. aprila u 19 časova

Jeste li znali da je Beograd pre 7.000 godina imao prvi grad u Evropi? I to sa ekološki efikasnim kućama, verovali ili ne, koje su imale termoizolaciju, prozore (!), peći, a ne ognjišta (!) i polirane patose sa podnim grejanjem! Malo je poznato da je na tlu Beograda bila i kolevka evropske mode, jer je prva civilizacija Starog kontinenta, ovde „šetala“ dvodelne lanene komplete sa „V“ izrezom i čarapama, koji nosimo i danas, 7.000 godina kasnije. Jer, stanovnici tog prvog evropskog grada šili su kamenom iglom i tkali na razbojima, nosili su ogrlice od školjki, šminkali se cinabaritom, brijali se opsidijanom (vulkanskim staklom koje je bilo najtraženija sirovina u neolitu, tj. mlađem kamenom dobu, a i danas se koristi u hirurgiji) te su naši Prabeograđani bili prvi gradski ljudi na tlu Evrope, jer su trgovali- opsidijanom. I sve to u vremenu bez struje!
A verovali ili ne, bili su i najsrećniji ljudi u (pra)istoriji, jer su hiljadu godina živeli bez ratova, nasilja, iskorišćavanja tuđeg rada, dakle u najmirnijem periodu civilizacije, koje je i rimski pesnik Ovidije zvao „zlatnim periodom čovečanstva“.

Božidarac Digital i „Beograd za početnike“ Vas pozivaju na prvu besplatnu online tribinu uživo ”Vinča – najstariji grad u Evropi?” u sredu, 8. aprila u 19 časova.

Online tribina ”Vinča – najstariji grad u Evopi?” vodi nas na najčuveniji evropski arheološki lokalitet koji je Srbiji doneo svetsku slavu, jer pre 7.000 godina, Vinča je bila centar Evrope – prestonica prve Evropske Unije u praistoriji, Brisel kamenog doba.

Prijava je obavezna na sledećem linku https://forms.gle/sLC7jjD2Hrwtm77v8. Učešće je besplatno. Tribinu možete pratiti sa telefona ili kompjutera.

Domaćica i moderatorka tribine je Smiljana Popov, novinarka i autorka naučno-popularnog tv serijala „Beograd za početnike“, prve tv emisije u Srbiji koja je „ušla“ u prosvetni sistem. Naime, po preporuci Sekretarijata za obrazovanje od 2016. godine emisija se gleda u beogradskim osnovnim i srednjim školama kao pomoćno nastavno sredstvo, jer na komunikativan, zabavan a naučno relevantan način populariše nacionalnu kulturnu i istorijsku baštinu, kao deo mnogo šire, evopske kulturne baštine.

Gost online tribine je legenda srpske arheologije, Dragan Janković koji Vinču poznaje kao sopstveni džep, učenik čuvenog Dragoslava Srejovića koji je otkrio Lepenski Vir. Saznaćemo i kako su Vinču zapravo pronašli Dunav i jedan obični srpski seljak, Panta Čeprkalo, ali i tajne i laži „vinčanskog pisma“, sa naučne strane,razume se.

Dragan Janković je po mišljenju publike, nezvanično, izabran za „najzanimljivijeg beogradskog kustosa“, i u njegovim praistorijskim vremeplovima ludo se zabavljaju svi – od 7 do 77, te Vam toplo predlažemo da slobodno i decu povedete na ovu online tribinu, jer Vam obećavamo vrlo uzbudljivo putovanje u najdalju i najtamniju povest naših prostora, a i tribine „Beograda za početnike“ širom Beograda i Srbije već godinama pretvaraju nauku u odličan provod (kažu svi koji su bili)…

Ja sam imala sreću da slušam vođenu turu navedenog prilikom divne posete ovom neverovatnom arheološkom lokalitetu i od srca preporučujem da se upoznate sa pričom o ovoj, meni, vrlo inspirativnoj kulturi… Za situaciju u kojoj smo trenutno, idealan format, a za posle ove situacije, predlog stoji da svakako posetite muzejsku postavku uživo. Ja ću danas biti na ovoj tribini, od svoje kuće 🙂