Na početku studija, kada nam je sve novo i strano, fokusirani smo samo na obaveze koje moramo ispuniti kao brucoši, nedostaje nam slobodnog vremena da se posvetimo sebi, a o vannastavnim aktivnostima i ne razmišljamo. Kako studije odmiču, već na drugoj ili trećoj godini, kada smo uhvatili zalet i znamo da organizujemo svoje vreme, uviđamo da pored osnovnog znanja koje stičemo na fakuletu, potrebne su nam i dodatne veštine koje će nam kasnije zatrebati pri traženju posla. Do tih veština možemo doći putem volontiranja i praksi. Najčešći problem je to da ne znamo odakle početi što može dovesti do brzog odustajanja. Vrlo je važno da u tom procesu budemo uporni i istrajni.
Volontiranje se ne svodi na ,,besplatni rad“, pojam koji umnogome odbija studente da čak i pokušaju da rade nešto bez novčane nadoknade. Volontiranjem dobijamo mogućnost da upoznamo različite ljude i steknemo nova prijateljstva. Uvidećemo u kakvom okruženju želimo da radimo, odnosno da li smo individualisti ili volimo rad u grupi. Vremenom stičemo radno iskustvo i saznajemo kakvim poslovima želimo da se bavimo u budućnosti. Otkrivamo nove veštine za koje možda nismo ni bili svesni da ih posedujemo, a usput usavršavamo već poznate. Najvažnije je da radimo na sebi. U savremenom dobu nije dovoljan završen fakultet i diploma, jer retko koji poslodavac će vas primiti bez dodatnog iskustva, kako radnog tako i volonterskog. Uvek će prednost imati studenti koji su se tokom studija trudili da posvete svoje vreme aktivnostima koje nisu nužno vezane za fakultet i koje su im pomogle da bolje izgrade sebe na ličnom planu.
Kako i gde početi? Za početak je dobro volontirati na nekom događaju, kao što su konferencije, sajmovi ili festivali. Pomoći će vam da saznate kako je biti volonter, zavisno od pozicije koju budete odabrali, a takvi događaji traju svega par dana i neće vam oduzeti puno vremena. Svakako savetujemo vam da se ne prijavljujete za aktivnosti samo zbog CV-ja, jer ako nemaju zajedničkih tačaka sa vašim interesovanjima i profesijom kojom želite da se bavite u budućnosti, poslodavac će ih zanemariti. Nije potrebno imati gomilu nabrojanih stavki da bi vaš CV bio odličan, bitnije je da sve vaše aktivnosti čine celinu i prikažu vaša interesovanja i rad. Ako zaista želite da se posvetite volontiranju, postoje brojne organizacije kojima su uvek potrebni volonteri. Jedna od tih organizacija je Centar za razvoj karijere koja godinama unazad radi sa studentima, organizuje brojne događaje vezane za veštine upravljanja karijerom, nudi programe prakse i volontiranja, rada sa poslodavcima i još mnogo toga. Kao volonter CzRk-a stekla sam značajno iskustvo koje mi je pomoglo da se pronađem u određenoj oblasti interesovanja, takođe sam upoznala ljude sa kakvim bih sutradan želela da radim. Konstantno ima aktivnosti za koje možete da se prijavite zavisno od vašeg slobodnog vremena i interesovanja. Kada ste deo neke organizacije, očekuje se vaša posvećenost i aktivnost, naravno, sve u skladu sa ličnim obavezama. Svakako ćete imati prednost pri pronalaženju prakse, ako ste imali prethodno volontersko iskustvo.
Tokom studija je poželjno volontirati; paralelno učeći na fakultetu, svoje vreme možemo odvojiti i za vannastavne aktivnosti. Svakako, može se dogoditi da se nekada ne ispune vaša očekivanja na volontiranju ili u nekoj organizaciji, ali čak i loše iskustvo je iskustvo. Jedno je sigurno, volontiranje će vam stvoriti nove mogućnosti na polju profesionalnog angažovanja i ličnog usavršavanja.