VKĆ: MOST IZMEĐU AKADEMSKE ZAJEDNICE I POSLOVNOG SVETA

Događaj „Veliko karijerno ćaskanje“ najbolje opisuje srpska poslovica „Ko pita, taj ne skita“. Ovo je već četvrti put da Centar za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu odgovara na pitanja studenata, pružajući im priliku da se direktno povežu sa predstavnicima kompanija. U opuštenoj atmosferi, predstavnici „A1“ i „Erste bank“ su sa studentima razmenjivali iskustva i razjasnili nedoumice o karijernim putevima, poslovnim prilikama i veštinama koje su potrebne za uspeh u savremenom poslovanju.

Ovaj događaj ne samo da omogućava studentima da postave pitanja, već ih i podstiče da razmišljaju o svojim budućim karijerama i potencijalnim poslovnim izazovima. U razgovoru sa stručnjacima iz industrije, studenti su imali priliku da saznaju više o potrebama tržišta rada, kao i o mogućnostima za profesionalni razvoj unutar ovih kompanija.

Kroz ovakve interakcije, studenti ne samo da stiču važne informacije, već i stvaraju kontakte koji im mogu pomoći prilikom zapošljavanja. Važno je naglasiti da ovakvi događaji podstiču otvoren dijalog između studenata i poslodavaca, čime se gradi most između akademske zajednice i poslovnog sveta. Taj most je neophodan, iako je često klimav i nestabilan, izuzetno je važan za jednog studenta.

Smatram da su prostori gde smo mi studenti istinski prihvaćeni baš retki, ali mogu garantovati da je ovo jedno od njih. Uz kafu i slatkiše, razgovori ispunjeni rečima ohrabrenja, smehom i razmenom kontakata odvijali su se unutar okruglih stolova. Kao studentkinja treće godine Fakulteta političkih nauka, razgovarala sam najviše sa bivšim studentima istog. Dobila sam mnogo reči motivacije  koje su mi značajno smanjile tenziju oko pitanja: „Šta dalje?“

Ćaskaroši su nam ponavljali: „Svaka prilika je šansa“ i „Svaka prilika nosi svoje mogućnosti.“ Ključno je da tokom studija izađemo iz svoje zone komfora i da sami tražimo prilike, poput praksi. Predstavnici A1 su nam dali savet da se možemo javljati kompanijama i slati naše CV-je čak i kada nisu otvoreni konkursi za prakse ili posao. „Možda vas odbiju, možda vaš CV pošalju u bazu i pozovu kasnije, a možda vas odmah prihvate”. ,,Ključno je da nećete znati dok ne probate!“, govorili su.

Ova iskustva su mi otvorila oči i pokazala koliko je važno biti proaktivan. Mnogi od nas se plaše neuspeha, ali upravo kroz takve inicijative stičemo ne samo iskustvo već i samopouzdanje. Takođe, razgovori sa ljudima koji su prošli kroz slične izazove podstiču nas da razmišljamo o svojim aspiracijama i mogućim karijernim putevima.

Bilo je inspirativno čuti kako su neki od njih započeli svoje karijere putem netradicionalnih puteva, koristeći svoje kontakte i hrabrost da se istaknu. Ove priče me podstakle da razmišljam o tome kako mogu iskoristiti svoje veštine i interese u stvaranju vlastitog profesionalnog puta.

Studenti koji su prisustvovali ,,Velikom karijernom ćaskanju”, naveli su u svojim evaluacijama kako im je ovaj događaj doneo nove kontakte, širinu mogućnosti koja nam je sada približena, uvid u smernice koje treba slediti u daljoj potrazi za velikim početkom karijere,…

Na kraju, važno je ne zaboraviti da je svaki razgovor, svaka interakcija, korak ka ostvarenju naših ciljeva. Pozivam sve studente da iskoriste ovakve prilike i ne boje se da preuzmu inicijativu. Samo tako ćemo stvoriti svet u kojem ćemo biti zapaženi i uspešni!

Koliko te je post inspirisao

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *