Umetnost je tu da nam hrani duh, da nas inspiriše i da ono esencijalno u nama iznese na površinu. Kako je studentska godina uveliko počela, obaveze nam ponekad jesu prepreka da iskoristimo sve mogućnosti umetnosti koja nam ona pruža. Ono za šta definitivno imamo bar malo vremena jeste da se u toku dana opustimo kroz sadržaj društvenih mreža. Verovali ili ne, na brz i itekako popularan način one mogu da nas inspirišu da više čitamo. I to ne kroz objave o književnim delima sa njihovim sadržajem i analizom istih. Odgovor je jednostavan i upečatljiv – putem mimova.
Književni mimovi mogu biti fotografije pisaca i pesnika sa dodatim tekstom, grafike i crteži scena iz mnogobrojnih klasika ili teme književnosti predstavljene u vidu stripa, dijaloga itd. Izbor je ogroman. U ovom tekstu ćemo se pozabaviti time kako nas ovi vidovi današnjice mogu inspirisati i učiniti nam čitanje zanimljivijim.
Aktuelnost tema
Na prvi pogled nam se možda neka književna dela učine dosadnim. Neka od njih ćemo i odbaciti ili odustati od želje da ih čitamo zbog predrasuda koje gajimo prema njima. Mimovi na Internetu nam pokazuju suprotno: na šaljiv i interesantan način nam dokazuju da su teme tih književnih dela veoma aktuelne i dan danas, da nam umnogome mogu pomoći i da se njihovim čitanjem možemo pronaći u nekim likovima, njihovim postupcima i time upoznati nove aspekte naše ličnosti kojih svakodnevno nismo ni svesni.
Opšta informisanost
Putem mimova, odnosno ukoliko samo njih koristimo radi informisanja o piscima, njhovim delima i temama, ne možemo naučiti mnogo. Moramo se detaljnije zabaviti njima i čitati dosta. Ono u čemu nam mimovi tu pomažu jeste najteža stvar – početi sa informisanjem o tome. Scene iz nekih dela, izgled književnih likova, izgled pisca ili neke njihove osobine su samo neke od mnogih stvari koje možemo naučiti putem meme – kulture. Time nas ovaj vid digitalne umetnosti može navesti da dodatno proučavamo o tome. Činiće nam dela zabavnijim, a teme i činjenice iz biografije pisaca ćemo sa sigurnošću lakše zapamtiti nego suvoparno ih iščitavajući bez razmišljanja.
Razvoj kritičkog mišljenja
Verovali ili ne, kritičko mišljenje je i više nego poželjno pri čitanju književnih dela. Kreativnost mimova to itekako dopušta – ponekad se uz njih nasmejemo nekoj nespretnoj situaciji književnih junaka, pa i samih pisaca. Time osvešćujemo da pisci nisu bili nepogrešiva i nedostupna bića, već ljudi, kao i svi mi, sa vrlinama i manama. Putem mimova koji, na primer, ukratko prikazuju temu nekog književnog dela, možemo odlučiti da li ćemo to delo čitati ili ne. Iako nije uvek slučaj da nam se to delo kasnije i dopadne, u velikoj meri to može biti. Na taj način izlazimo iz zone komfora i čitamo dela na koja ranije možda nismo ni obratili pažnje.
Zaista, postoji bezbroj mimova na Internetu koji aludiraju na mnoga umetnička dela ili umetnike. Zato je važno iskoristiti prednosti vremena u kome živimo na pozitivan način i čak i obično „skrolovanje“ društvenim mrežama pretvorimo u izvor informisanja.
Postoji i jedna mana toga – možda na ovaj način pronađete književno delo od koga nećete moći da se odvojite dok ga ne završite do kraja! 😉