Saveti za učenje tokom letnjih meseci

Stiglo nam je leto. Neki su ga jedva dočekali, a neki i ne baš toliko.
Svi studenti bi rado da se vrate u školske dane kada se jedva čekao raspust da ništa ne radiš i ništa ne moraš. Leti treba izbalansirati razne aktivnosti i učenje i odoleti toj letnjoj atmosferi kada ti se baš ništa ne radi. Znamo svi da je mnogo lepše biti na moru ili družiti se sa društvom na bazenu, biti budan celu noć i dočekivati zoru, ali nas ispiti svakako čekaju!
U ovom tekstu sa vama delim nekoliko saveta kako da spremite ispite preko leta i stignete da uživate.

1. Isplaniraj dan i prati plan! Napravi plan aktivnosti. Uči u vreme kada isplaniraš da učiš. I posle se posveti drugim stvarima.

2. Počni da koristiš pravilo “5 sekundi” Mel Robins. Kada ti kroz glavu prođe misao da treba nešto da završiš ili naučiš, počni da odbrojavaš 5,4,3,2,1 i odmah kreni! Tom pravilu doprinosi ako ti je knjiga na dohvat ruke ili u vidnom polju.

3. Fokusiraj se na jednu stvar, pa pređi na drugu.

4. Razmišljaj samo o onome što radiš. Brže ćeš da završiš.

5. Koristi Pomodoro tehniku učenja. To je tehnika po kojoj se uči u intervalima od 25 minuta, zatim 5 minuta odmara. Proces učenja obuhvata čitanje, razumevanje i pamćenje gradiva. Najvažnije je da se poštuje vremensko ograničenje, jer se tako stvara navika koja će ti maksimalno olakšati učenje.

6. Ako si napolju sa društvom, ne razmišljaj koliko još imaš da učiš i zašto si uopšte izašao kad nisi završio sa obavezama za danas.

7. Nagradi sebe! Uči nekoliko dana, pa dozvoli sebi da provedeš dan na bazenu sa drugarima.

8. Uči preko dana. Kada završiš isplanirano, uveče izađi sa društvom.

9. Ako putuješ negde, možeš da poneseš neku literaturu sa sobom. Ako ideš na more sa ciljem da se odmoriš, možeš preko dana da izdvojiš pola sata ili sat vremena da bi nešto naučio. Kasnije će ti to uštedeti mnogo vremena.

10. Počni da učiš i pre vremena. Isplaniraj koliko ti vremena otprilike treba i onda na to dodaj još nekoliko dana. U početku će ti svakako ići sporije dok se upoznaš sa gradivom i navikneš na učenje, naročito nakon pauze. Na ovaj način ćeš čak biti u prednosti sa vremenom i nekim danima će ti ostati više vremena za letnje aktivnosti.

I još nekoliko nepisanih pravila.
Uživaj u trenutku.
Dozvoli sebi da se opustiš i ne razmišljaš o obavezama.
Sami kreiramo svoj dan. Sami krojimo vreme. Tako ćemo ga uvek imati dovoljno i za rad i za odmor!