Održive karijere – odgovorni građani 21. veka: Posao koji stvara samo novac je siromašan posao.

Prethodnih nekoliko meseci smo često mogli da čujemo kako nam naša planeta sada vraća za sve ono što joj radimo decenijama u nazad. Zelene površine su postale deponije smeća, sečemo drveće, palimo šume, uništavamo prirodu da bismo sagradili još jednu zgradu u kojoj niko neće živeti.  A siromaštvo je iz dana u dan sve veće.  Danas umesto nove zimske kape, biramo masku protiv smoga. Snega u gradovima skoro da i nema, a kiša pada kad joj vreme nije. Pre nekoliko meseci, na Tajms Skveru je postavljen sat koji otkucava 7 godina, što predstavlja vreme kada će Zemlja početi nepovratno da se menja, ukoliko se nešto ne promeni. (Više o tome možete pročitati na https://climateclock.world/). Baš sada je vreme da shvatimo da drugu planetu nemamo i da je ova jedna naš dom i da se ponašamo u skladu sa tim. Redovno čistite i održavate svoj dom i brinete o njemu, zar ne?

Program Univerzitetskog centra za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu “Održive karijere u Srbiji – odgovorni građani 21. veka” je zamišljen kao online serijal panel diskusija sa profesionalcima i alumnistima Univerziteta u Beogradu, koji su svoje karijere razvili na poslovima koji mogu imati održivost kao glavni fokus, glavnu odgovornost ali i onima koji svojim radom doprinose realizaciji ciljeva održivog razvoja.

Jednomesečnim susretima sa profesionalcima koji su izgradili “održive” karijere želimo da  studentima i onima koji su diplomirali ukažemo na značajne informacije, neophodne veštine i znanja koje mogu pomoći da izgrade put ka odabranoj karijeri. Naši gosti su profesionalci koji rade na najrazličitijim poslovima čiji rezultati doprinose opštem dobru. Oni su odgovorni građani 21. veka!

Ovog meseca, tokom našeg trećeg susreta, pričali smo o održivim karijerama u multinacionalnim kompanijama. Gosti panela su bili Ana Panajotović, projekt menadžer L’oreal Adria Balkan i Nenad Stojković, menadžer održivog razvoja u kompaniji NIS Gazprom Neft.  Oni su govorili o načelima i vrednostima svojih kompanija, kako je izgledao njihov karijerni put i kako su došli do ovde gde su sada. Govorili su i o tome na koji način oni motivišu svoje zaposlene i svoje kolege da vode više računa o životnoj sredini. I zašto je važno da svako od nas učini male promene u svojim svakodnevnim navikama.

Održivost navodi na razmišljanje o tome kako će se odluke koje donosimo danas odraziti na buduće poslovanje, podrazumevajući da se najbolji rezultati ostvaruju kada su ljudi, planeta i profit u balansu. Ako vas zanima tema odgovornog poslovanja i kako je on povezan sa održivim razvojem, o tome možete pročitati na linku: https://odgovornoposlovanje.rs/fop-aktuelnosti/csr-i-odrzivi-razvoj-za-pocetnike.

Dok nisam odgledala prethodnu epizodu serijala, skoro ništa nisam znala o održivim karijerama i odgovornom poslovanju, zato me ova epizoda naterala da se zapitam kolika je naša odgovornost i kako možemo da promenimo stvari na bolje. Sa jedne strane, srećna sam što postoje takve kompanije na svetskom nivou, ali i malo tužna jer naše područje još uvek nije dovoljno osvešćeno po tom pitanju. Zato vam kao kolega student predlažem da ogledate bar jedan razgovor u okviru našeg serijala i da se zapitate da li vi možete nečim da doprinesete da naša planeta bude bolje mesto za život. Pa makar to bilo samo na nivou gašenja računara kada završite sa radom- dovoljno je!

Kad se mnogo naizglednih malih dela sabere, oni zajedno imaju veliki uticaj na svet oko nas. Zato vam predlažem da odgledate naše dosadašnje epizode serijala “Održive karijere – odgovorni građani 21.veka” i naravno da nastavite da nas pratite kako biste još nešto novo saznali!

Koliko te je post inspirisao

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *