Kako da napišeš svoju jedinstvenu biografiju?

CV potiče od latinskih reči curriculum vitae,  što bi u prevodu značilo pregled života.  Predstavlja tebe, tvoje sposobnosti, veštine, ambicije i ciljeve u karijeri.

CV,  biografija ili životopis je ono nešto po čemu se ti izdvajaš i zašto baš ti treba da dobiješ taj posao koji toliko želiš. Neizostavan je deo svakog konkursa za posao, bilo da je u pitanju plaćen posao, praksa ili volontiranje. Osoba koja čita tvoj CV treba da se uveri da baš tebe traži i zato treba da napišeš biografiju koja će biti jedinstvena i koja će se izdvojiti iz gomile ostalih biografija, baš kao što se i ti izdvajaš iz gomile ljudi. Tvoja biografija treba da pokaže poslodavcu da mu je potrebno baš tvoje znanje, umeće i veštine.

Ako pišeš svoju biografiju po prvi put ili se prvi put prijavljuješ za tu određenu vrstu posla, ne treba da brineš. Svako ima nultu tačku od koje započinje svoje putovanje. Uz dovoljno truda i nekoliko korisnih saveta i smernica, možeš napisati odličan CV. Ono što treba da predstavlja suštinu CV-ja je da on bude tačan i da prikazuje tebe u najboljem, ali realnom svetlu. Kada prođeš taj prvi krug selekcije, sve ono što piše u tvojoj biografiji, moraćeš i da pokažeš.

Ako želiš da na što lakši način napišeš svoj prvi CV ili unaprediš postojeći, jedan tutorijal ti može pomoći u tome. Tutorijal su pripremile dve karijerne savetnice, sa više od 10 godina iskustva u oblasti karijernog vođenja i savetovanja studenata. U njemu govore o osnovnim pravilima pisanja CV-ja i otkrivaju kako da poslodavcu na najbolji način prikažeš svoje iskustvo, znanje i veštine. Pričaju o tome kako treba, ali i kako ne treba da izgleda CV, da li treba da ima tvoju fotografiju i kako izgleda primerena fotografija za CV. U tutorijalu ćeš čuti koje stavke mogu biti presudne u donošenju odluke od strane poslodavca i još mnogo toga.

Tvoj curriculum vitae je ključ koji ti otvara sve mogućnosti. I držiš ga u svojim rukama. Samo treba da ga upotrebiš na pravi način. Zato ti predlažem da pogledaš ovaj tutorijal o svim savetima, trikovima i alatima koji su ti potrebni da napišeš svoju jedinstvenu biografiju i otvoriš ta vrata koja su ispred tebe.

Pronađi tutorijal na YT kanalu UniCzRKBgd: https://www.youtube.com/watch?v=dZ75IqI89Og

Autor:
Tatjana Vicelarević,